Rodzina J.R.R. TOLKIENA nie aprobuje jego filmowej biografii

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

3 maja do kin trafi filmowa biografia J.R.R. Tolkiena. Będzie to pierwszy film produkcji Fox Searchlight Pictures po przejęciu studia przez Disneya. Fabuła skupi się na dzieciństwie i młodzieńczych latach autora Władcy Pierścieni, między innymi na jego relacji z żoną i udziale w pierwszej wojnie światowej. Jak podaje The Hollywood Reporter, głos w sprawie produkcji zabrała rodzina pisarza.

Niestety dla twórców filmu, potomkowie Tolkiena nie wypowiedzieli się o projekcie przechylnie, w swoim oświadczeniu podkreślając, że nie wyrazili osobistej zgody na realizację biografii pisarza, jak również nie brali udziału w jej produkcji. Nie odnosili się do samej treści filmu, z tego prostego powodu, że jeszcze go nie widzieli. Uprzedzenie tyczy się wyłącznie samego faktu jego powstania, w dodatku bez ich uprzedniej zgody. Można przypuszczać, że nie zmienią zdania już po premierze, skoro Tolkien razi ich już na tym etapie.

To oczywiście nie pierwsza podobna sytuacja – z krytyką spotkali się też chociażby twórcy filmu Profesor Marston i Wonder Women opowiadającego twórcy słynnej bohaterki DC. Rodzina zarzucała liczne przekłamanie w scenariuszu dodając, że nigdy nie zostali zapytani o zdanie podczas realizacji filmu.

Tytułową rolę w Tolkienie zagrał Nicholas Hoult (Faworyta), jego partnerkę – Lily Collins. Reżyseruje Dome Karukoski, który ma na koncie już jedną biografię pt. Tom of Finland opowiadającą o rysowniku Touko Laaksonenie, jednej z najważniejszych postaci  kultury gejowskiej XX wieku. Reżyser marzył o zrealizowaniu biografii Tolkiena, odkąd miał 12 lat. Okaże się, jak rzetelna okaże się jego wizja – czas trwania filmu to niecałe dwie godziny.

Czekacie na film o tym słynnym pisarzu? 

Ostatnio dodane