search
REKLAMA
News

QUENTIN TARANTINO zachwyca się filmem science fiction z lat 70. “To arcydzieło”

Quentin Tarantino opowiada o produkcji science fiction z lat 70.

Łukasz Budnik

2 lutego 2023

tarantino science fiction
REKLAMA

Quentin Tarantino to jeden z tych twórców, których opinia o filmach szczególnie interesuje widzów – tym bardziej, że reżyser często mówi o swoich ulubionych tytułach. Nie inaczej było w podcaście The Video Archives, w którym Tarantino porozmawiał z Rogerem Avary o filmie science fiction uznawanym przez reżysera za arcydzieło – Ciemna gwiazda.

Tarantino stwierdził:

Nie chcę w tym podcaście rzucać słowem “arcydzieło”, bo ono musi coś znaczyć. Nie chciałbym też używać go przy pierwszym filmie, o którym rozmawiamy, jednak sądzę, że można nimi określić “Ciemną gwiazdę”. To arcydzieło science fiction.

Ciemna gwiazda została wyreżyserowana przez Johna Carpentera, który napisał też scenariusz wraz z Danem O’Bannonem. Produkcja pierwotnie zaczęła powstawać jako projekt studencki, a ostatecznie zadebiutowała na festiwalu Filmex, zaś później w kinach. Fabuła opowiadała o astronautach przebywających od 20 lat w kosmosie, którzy mają za zadanie unicestwić planety mogące zagrozić kolonizacji pozaziemskiej strefy. Tarantino kontynuuje:

To kontrkulturowe, hipisowskie arcydzieło z wczesnych lat 70. Zgadzam się jednak z tym, że facet grający Boilera był źle obsadzony. Bardziej wygląda jak ich kumpel, którego po prostu wzięli do filmu.

dark star xlg

Reżyser chwali za to występ Briana Narelle’a, szczególnie scenę jego “filozoficznej rozmowy” w kulminacji filmu,  i twierdzi, że aktor jest fantastyczny. Twórca dodaje:

Wszystkie efekty specjalne w tym filmie to starania twórców, aby wyglądało to jak prawdziwa produkcja, prawdziwy statek i podróż kosmiczna. To tutaj poprzedzono skok w nadświetlną z “Gwiezdnych wojen”. To oczywiste, że George Lucas to obejrzał i wykorzystał ten pomysł – niemożliwe, żeby było inaczej.

Poniżej zwiastun filmu. Tekst o Ciemnej gwieździe przeczytacie TUTAJ.

Przeczytajcie także, który film zainspirował Tarantino do podjęcia kariery reżyserskiej.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA