search
REKLAMA
News

QUENTIN TARANTINO mówi o pierwszym filmie, który obejrzał. “Wtedy tego nie rozumiałem”

Quentin Tarantino zawsze chętnie opowiada o filmach, z którymi się zetknął.

Łukasz Budnik

6 marca 2022

quentin tarantino najlepsze filmy 2019
REKLAMA

Quentin Tarantino to twórca, którego filmowy gust budzi wyjątkowe zainteresowanie widzów. Reżyser wielokrotnie mówił o swoich ulubionych tytułach z różnych gatunków lub o tych, które najbardziej zachwyciły go w danym roku. W wywiadzie z Fabio Fazio Tarantino opowiedział z kolei o pierwszym filmie, który obejrzał. 

Gdy miał pięć lat, Tarantino miał okazję zobaczyć film Damski gang (Deadlier Than the Male) z 1967 roku, powstały na fali popularności Jamesa Bonda i opowiadający o postaci Bulldoga Drummonga, w którego wcielał się Richard Johnson. Grany przez niego agent tropi dwie zabójczynie, które zabijają “dla sportu i dla zysku”. Film ma cechy charakterystyczne dla produkcji o Bondzie, w tym własną czołówkę z piosenką. Tarantino wspomina:

Pamiętam scenę, w której Elke Sommer i Sylva Koscina porywają tego gościa i trzymają go jako zakładnika. Oglądałem to jako pięciolatek i byłem powalony seksualnymi podtekstami. Wtedy tego nie rozumiałem.

Quentin Tarantino 1

W latach 90. Tarantino kupił ten sam film w ciemno, nie pamiętając, że to właśnie tę produkcję oglądał w dzieciństwie. Uświadomił to sobie dopiero podczas seansu.

Oglądałem ten film po zakupie i nagle pojawiła się ta scena. Pomyślałem: “O Boże! To ten pier*olony film! Pierwszy film, który oglądałem!

Damski gang zdobył na tyle dużą popularność, że doczekał się kontynuacji, Some Girls Do, która trafiła na ekrany w 1969 roku. Johnson powtórzył w nim swoją główną rolę, a Ralph Thomas (który przyznawał, że pierwszą część zrealizował “z chciwości”) powrócił na stanowisko reżysera.

Damski gang można w całości odnaleźć na YouTubie:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA