search
REKLAMA
News

Pierwsze recenzje 5. sezonu THE CROWN sugerują, że to najsłabsza odsłona serialu

“The Crown” wróci 9 listopada.

Łukasz Budnik

5 listopada 2022

the crown 7
REKLAMA

Zbliża się premiera piątego, przedostatniego sezonu popularnego serialu The Crown. Przy jego okazji po raz kolejny została wymieniona obsada. Rolę Elżbiety II zagra Imelda Staunton (wcześniej Claire Foy i Olivia Colman), zaś w księżną Dianę oraz księcia Karola wcielą się kolejno Elizabeth Debicki i Dominic West.

Do sieci trafiły pierwsze recenzje nowych odcinków. Sugerują one, że nadchodzący sezon jest najsłabszy z dotychczasowych. W serwisie Rotten Tomatoes zarejestrowano do tej pory 21 recenzji, a 62% z nich jest pozytywnych (ze średnią 6,3/10). W recenzjach czytamy m.in., że twórca serialu Peter Morgan próbuje się skupić na zbyt wielu wątkach, w związku z czym żaden z nich nie może dobrze wybrzmieć. Pojawiają się też zarzuty, że im bliżej współczesności, tym bardziej The Crown staje się czymś w rodzaju telenoweli, a klimat z pierwszych sezonów zupełnie uleciał. Krytykowana jest zbyt duża ekspozycja, mająca na celu tłumaczyć historię i postaci, co czynione jest “z subtelnością wpisu na Wikipedii”. Nie brakuje jednak także pozytywnych recenzji, w których czytamy, że Morgan nadal z ujmującą empatią skupia się na bohaterach, a sezon rozkręca się po pierwszych kilku odcinkach. Komplementowana jest też Elizabeth Debicki w roli Diany. Wszystkie dotychczasowe recenzje znajdziecie tutaj – okaże się, czy po pojawieniu się kolejnych procent pozytywnych wzrośnie. Dla porównania, poprzednie sezony mają kolejno 88%, 89%, 90%, 95%.

W opisie 5. sezonu czytamy:

“Inspirowany faktami serial przedstawiający fabularyzowaną historię życia i panowania królowej Elżbiety II oraz politycznych i osobistych wydarzeń, które wpływały na jej rządy. Zaczynają się lata 90. i rodzina królewska staje przed jednym z największych wyzwań – musi udowodnić, że współczesna Wielka Brytania nadal jej potrzebuje. Tymczasem Diana i Karol toczą wojnę w mediach, a monarchia zaczyna chwiać się w posadach.”

Nowe odcinki zadebiutują 9 listopada.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA