Nie żyje JERZY PILCH. Autor powieści „Pod Mocnym Aniołem” miał 67 lat

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

Jak poinformowała „Gazeta wyborcza”, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch,  pisarz, publicysta, scenarzysta filmowy i dramaturg. Twórca od lat zmagał się z chorobą Parkinsona, a dodatkowo w ostatnim czasie miał problemy z ciśnieniem. Według słów jego żony, był świadomy do ostatnich chwil życia.

Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle i wychowany został w rodzinie ewangelickiej. Ukończył filologię polską na UJ, w latach 1975-1985 był tam adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej. W latach 80. był współtwórcą czasopisma „NaGłos”, związany był tez z „Tygodnikiem Powszechnym”, publikował felietony na łamach m.in. „Polityki” i „Przekroju”.

Jego pierwsza powieść to „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, napisana w 1988 roku. Kolejna, „Spis cudzołożnic”, została zekranizowana przez Jerzego Stuhra – film został nagrodzony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za dialogi i rolę Stanisławy Celińskiej. Kolejna zekranizowana powieść Pilcha to „Pod Mocnym Aniołem”, za którą pisarz otrzymał nagrodę Nike. Adaptację filmową stworzył Wojciech Smarzowski, a główną rolę zagrał Robert Więckiewicz.

„Pod Mocnym Aniołem”

Pilch zajmował się też pisaniem scenariuszy – to on napisał skrypt do Żółtego szalika oraz Miłości w przejściu podziemnym. Pisał też scenariusze do dwóch odcinków serialu Bar Atlantic, wystąpił w filmie Wtorek oraz był bohaterem dokumentu Jerzy Pilch. Wyznania człowieka piszącego po polsku. Ponadto, jego twórczość adaptowano na potrzeby Teatru Telewizji.

Żegnamy. 

Ostatnio dodane