search
REKLAMA
News

Nie żyje BETTY WHITE. Uwielbiana aktorka miała 99 lat

Betty White wkrótce obchodziłaby setne urodziny.

Łukasz Budnik

31 grudnia 2021

REKLAMA

Na niecały miesiąc przed swoimi setnymi urodzinami, które planowała hucznie obchodzić, w wieku 99 lat zmarła uwielbiana amerykańska aktorka Betty White. Przyczyny śmierci na ten moment nie zostały ujawnione. Potwierdził ją agent aktorki.

Kariera White trwała ponad 9 dekad. Była pionierką telewizji, jedną z pierwszych kobiet, która sprawowały kontrolę przed kamerą i pierwszą, która zajmowała się produkowaniem sitcomu. Zadebiutowała w radiu w 1930 roku, mając osiem lat. Kilka lat później rozpoczęła pracę w radiu w Lost Angeles, a w 1939 postawiła swoje pierwsze kroki w telewizji. Gdy wybuchła wojna, służyła w organizacji American Women’s Voluntary Services. Po wojnie współtworzyła sitcom Life with Elizabeth, w którym grała też główną rolę, a w swojej długiej karierze pojawiała się jeszcze w kilkudziesięciu innych produkcjach, jak m.in. The Golden Girls (była ostatnią żyjącą członkinią obsady), The Mary Tyler Moore Show czy Hot in Cleveland, a także Moda na sukces.

White była też gospodynią wielu teleturniejów, w tym Password, Match Game, Tattletales, To Tell the Truth, The Hollywood Squares. Była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Emmy w kategorii Najlepszy prowadzący teleturnieju, za program Just Men! z 1983. Pojawiała się w Saturday Night Live.

Nikt nie pracował w telewizji tak długo, jak White – zostało to docenione wpisem do Księgi rekordów Guinnessa w 2018 roku. Łącznie aktorka zdobyła osiem nagród Emmy w różnych kategoriach, trzy American Comedy Awards, trzy nagrody SAG oraz jedną Grammy. Ma swoją gwiazdę na hollywoodzkiej alei.

17 stycznia skończyłaby 100 lat.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA