search
REKLAMA
News

Nie żyje BETTY WHITE. Uwielbiana aktorka miała 99 lat

Betty White wkrótce obchodziłaby setne urodziny.

Łukasz Budnik

31 grudnia 2021

betty white 1
REKLAMA

Na niecały miesiąc przed swoimi setnymi urodzinami, które planowała hucznie obchodzić, w wieku 99 lat zmarła uwielbiana amerykańska aktorka Betty White. Przyczyny śmierci na ten moment nie zostały ujawnione. Potwierdził ją agent aktorki.

Kariera White trwała ponad 9 dekad. Była pionierką telewizji, jedną z pierwszych kobiet, która sprawowały kontrolę przed kamerą i pierwszą, która zajmowała się produkowaniem sitcomu. Zadebiutowała w radiu w 1930 roku, mając osiem lat. Kilka lat później rozpoczęła pracę w radiu w Lost Angeles, a w 1939 postawiła swoje pierwsze kroki w telewizji. Gdy wybuchła wojna, służyła w organizacji American Women’s Voluntary Services. Po wojnie współtworzyła sitcom Life with Elizabeth, w którym grała też główną rolę, a w swojej długiej karierze pojawiała się jeszcze w kilkudziesięciu innych produkcjach, jak m.in. The Golden Girls (była ostatnią żyjącą członkinią obsady), The Mary Tyler Moore Show czy Hot in Cleveland, a także Moda na sukces.

White była też gospodynią wielu teleturniejów, w tym Password, Match Game, Tattletales, To Tell the Truth, The Hollywood Squares. Była pierwszą kobietą, która zdobyła nagrodę Emmy w kategorii Najlepszy prowadzący teleturnieju, za program Just Men! z 1983. Pojawiała się w Saturday Night Live.

betty white 2

Nikt nie pracował w telewizji tak długo, jak White – zostało to docenione wpisem do Księgi rekordów Guinnessa w 2018 roku. Łącznie aktorka zdobyła osiem nagród Emmy w różnych kategoriach, trzy American Comedy Awards, trzy nagrody SAG oraz jedną Grammy. Ma swoją gwiazdę na hollywoodzkiej alei.

17 stycznia skończyłaby 100 lat.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA