Nie żyje ALBERT UDERZO, współtwórca postaci Asteriksa

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

Jak poinformowały zagraniczne media, w wieku 92 lat zmarł Albert Uderzo, francuski rysownik pochodzenia włoskiego, który zapisał się w historii jako współtwórca serii komiksowej „Umpa-pa” oraz – przede wszystkim – opowieści o przygodach Asteriksa. O śmierci artysty poinformowała jego rodzina.

Uderzo urodził się w 1927 roku, w rodzinie włoskich imigrantów, a siedem lat później otrzymał obywatelstwo francuskie. W czasie drugiej wojny światowej pracował z ojcem w firmie meblarskiej oraz na farmie, a po jej zakończeniu rozpoczął karierę rysownika, tworząc takie komiksy jak „Clopinard” i „Flamberge”. Przełom nastąpił w 1951 roku, gdy nawiązał współpracę z René Goscinnym – ich pierwsze prace to „Umpa-pa”, „Janko Pistolet” i „Luc Junior”. 29 października 1959, w edytowanym przez siebie magazynie Pilote, pojawił się pierwszy odcinek przygód Asteriksa, a dwa lata później Goscinny i Uderzo wydali osobny tom poświęcony tej postaci.

Asteriks zyskał wielką popularność, a kolejne odcinki jego serii pojawiały się w częstotliwości dwóch w ciągu roku. Do czasu śmierci Goscinnego w 1977 roku wydano 23 tomy. Uderzo sam tworzył kolejne numery, jednak w znaczniej mniejszej częstotliwości, wciąż podpisując je jako wspólne dzieło swoje i Goscinnego. Asteriks pojawiał się też w filmach animowanych (Goscinny i Uderzo napisali i wyreżyserowali część z nich, między innymi popularne Dwanaście prac Asteriksa) oraz aktorskich. Zaplanowana jest już premiera kolejnego.

Żegnamy.

Ostatnio dodane