NETFLIX oskarżony o rasizm i dyskryminację. Mo’Nique złożyła pozew do sądu

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

Wygląda na to, że w najbliższym czasie Netflix będzie mierzyć się z aktorką Mo’Nique, która pozywa popularny serwis i oskarża go o rasistowskie oraz dyskryminujące działania. Sprawa rozpoczęła się już w zeszłym roku, wtedy jednak nie doszło do czynności sądowych. Przedmiotem sporu jest program komediowy, w którym aktorka miała wstępnie wziąć udział w 2017 roku.

Prawnicy Mo’Nique piszą w oskarżeniu, że oferta jaką Netflix złożył aktorce jest przejawem dyskryminacji i dowodem na to, czarnoskóre kobiety otrzymują mniejsze wynagrodzenie. Według słów prawników, takie poczynania są u Netflixa na porządku dziennym, a białe kobiety dostają większe wypłaty za taki sam lub podobny nakład pracy.

Mo’Nique zaproponowano za udział w programie 500.000 USD. Kobieta wypomniała Netfliksowi, że suma ta jest przejawem dyskryminacji i poprosiła serwis by postąpił słusznie i zaproponował jej uczciwą stawkę. Netflix jednak nie zmienił swojej oferty. Inaczej było w przypadku białej aktorki (chodzi o Amy Schumer), której stawka została zwiększona po tym, jak aktorka weszła w negocjacje – ostatecznie Schumer otrzymała 13 milionów USD. Mo’Nique nie ma jej za złe – wścieka się wyłącznie na szefów Netflixa. 

Serwis wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym podkreślił, że bardzo poważnie traktują sprawy równości i problemu dyskryminacji oraz uważają, że ich oferta przedstawiona Mo’Nique była słuszna – dlatego też będą walczyć o odrzucenie pozwu.

Aktorka z kolei przestawiła swoje stanowisko na Instagramie.

Mogę potwierdzić, że złożyłam do sądu pozew przeciwko Netfliksowi, w którym oskarżam go o dyskryminację. Miała wybór: albo zaakceptują ofertę, która była dyskryminująca, albo postawię się w imieniu tych przede mną i tych, którzy będą po mnie. Postanowiłam walczyć.

View this post on Instagram

LAWSUIT AGAINST NETFLIX!!!! I LOVE US 4 REAL!!

A post shared by Mo'nique (@therealmoworldwide) on

Ostatnio dodane