search
REKLAMA
News

Marta Kauffman o braku różnorodności rasowej w serialu PRZYJACIELE: “Produkt swoich czasów”

“Przyjaciele” często są krytykowani za brak różnorodności rasowej.

Łukasz Budnik

20 lipca 2021

REKLAMA

Choć Przyjaciele od lat są serialowym fenomenem i mają rzesze miłośników, to spotykali się również z krytyką – jej przedmiotem była często zbyt mała rasowa różnorodność w serialu. Tytułowa grupa mieszka w zróżnicowanym kulturowo Nowym Jorku, tymczasem na ekranie niemal nie widzimy osób o innym kolorze skóry. Kwestię tę po raz kolejny poruszyła ostatnio twórczyni serialu, Marta Kauffman.

Kauffman, która stworzyła Przyjaciół wraz z Davidem Crane’em i Kevinem S. Brightem, w programie History of the Sitcom powiedziała:

Do pewnego stopnia to był produkt swoich czasów i mojej ignorancji. Były wtedy seriale o czarnoskórych i o białych – niewiele z nich pokazywało różne rasy. W tamtym czasie myślałam sobie, że właśnie tyle wiem.

To nie pierwszy raz, gdy Kauffman mówi o tej sprawie. Została niegdyś zapytana podczas wywiadu online o to, co chciałaby wiedzieć gdy zaczynała karierę w telewizji. Kobieta odpowiedziała, że to, co wie teraz – wówczas podjęłaby wiele innych decyzji. W jeszcze innej wypowiedzi stwierdziła:

Zawsze wspieraliśmy różnorodność rasową, ale nie zrobiłam wystarczająco dużo i teraz mogę myśleć tylko o tym, jakie działania mogę jeszcze podjąć. Co mogę zrobić inaczej?

Na temat różnorodności rasowej w Przyjaciołach wypowiadali się także aktorzy – David Schwimmer powiedział w wywiadzie z Entertainment Tonight, że sam forsował wprowadzenie postaci innej rasy i zasugerował, że jeśli miałby powstać reboot serialu, mogłaby w nim wystąpić np. czarnoskóra obsada. Z kolei Lisa Kudrow (Phoebe) jest pewna, że gdyby Przyjaciele powstali dzisiaj, nie składaliby się wyłącznie z białej obsady. Aktorka uznała jednak, że sitcom powinien być rozpatrywany w kategorii kapsuły czasu, a nie pod kątem tego, co było w nim zrobione źle.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA