Kolejne książki pójdą na stos. Powstaje nowy FAHRENHEIT 451

Autor: Jakub Piwoński
opublikowano

Uwaga, szykuje się nie lada gratka dla fanów fantastyki naukowej, zarówno tej literackiej, jak i filmowej. Stacja HBO rusza z produkcją remaku klasyka sci-fi – Fahrenheit 451, który poruszył naszą wyobraźnię po raz pierwszy w 1966 roku. Nie wiem jak wy, ale ja na te podawane przez Variety rewelacje zareagowałem z wypiekami na twarzy. Zwłaszcza że w obsadzie filmu mają się znaleźć wyjątkowo ciekawe nazwiska.

Michael Shannon i Michael B. Jordan, bo o nich mowa, dostali główne role w przygotowywanej nowej ekranizacji. Najwyraźniej fantastyczne klimaty aktorom odpowiadają, gdyż już wcześniej mieliśmy okazje widzieć ich w produkcjach tego typu. Tego pierwszego pamiętamy z roli Zoda w Człowieku ze stali, filmie o przygodach Supermana. W ubiegłym roku z kolei aktor zagrał w Midnight Special, ujmującym, niskobudżetowym SF. Michaela B. Jordana pamiętamy z występów w takich filmach jak Kronika czy Fantastyczna czwórka.

Zastanawia was, w kogo dokładnie wcielą się w nowym Fahrenheit 451?

Jak pamiętamy, akcja klasycznej powieści sci-fi autorstwa Raya Bradbury’ego toczy się w niedalekiej przyszłości, w dystopijnym świecie, w którym zakazane jest krytyczne myślenie, a książki palone są na stosie. Tytuł powieści odnosi się do jednostki temperatury – stopni Fahrenheita, po osiągnięciu których zaczyna palić się papier. Główny bohater, Guy Montag, jest jednym ze strażaków – służbistów, zajmujących się likwidowaniem wszelkiej literatury, który na pewnym etapie swej drogi przechodzi przemianę. W niego właśnie wcieli się Michael B. Jordan. Z kolei w rolę Beatty’ego, przełożonego, a zarazem mentora głównego bohatera, wcieli się Michael Shannon.

Ostatnimi czasy da się też zauważyć, że twórcy chcą wracać do klasycznych antyutopii. Mówi się przecież także o ponownej adaptacji Roku 1984 Orwella. Czyżby społeczny niepokój i niestabilna sytuacja w wielu państwach na świecie, rządzonych przez totalitarny reżim, sprzyjały przywoływaniu tego typu opowieści? Coś ewidentnie jest na rzeczy.

Ostatnio dodane