Eksperci po 50 latach rozszyfrowali jedną z wiadomości ZODIAKA

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

W 2007 roku na ekrany kin trafił Zodiak Davida Finchera, podejmujący temat jednego z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii. W filmie śledziliśmy perypetie Roberta Graysmitha (Jake Gyllenhaal), Paula Avery’ego (Robert Downey Jr.) oraz Dave’a Toschiego (Mark Ruffalo), którzy bezskutecznie próbowali dociec, kim jest tajemniczy zabójca grasujący w San Francisco i okolicach w końcówce lat 60. i na początku lat 70. XX wieku.

Jak pokazał film Finchera, Zodiak komunikował się z prasą i policją za pomocą listów, dołączając nieraz zaszyfrowane wiadomości, z których dotychczas tylko jedną udało się odszyfrować. Tymczasem przedstawiciel FBI potwierdził, że eksperci złamali kod w kolejnej wiadomości przesłanej przez mordercę, licząc na to, że być może zawiera ona wskazówki na temat jego tożsamości. Niestety, takich nie znaleziono. W treści wiadomości czytamy za to:

Mam nadzieję, że świetnie się bawicie próbując mnie złapać. Nie boję się komory gazowej, bo dzięki niej trafię szybciej do raju, a teraz mam wystarczająco dużo niewolników, którzy będą dla mnie pracować.

Wiadomość została przesłana w 1969 roku i składa się z kombinacji cyfr, liter i symboli. Przez dekady nie udało się jej rozwikłać, aż do teraz. Jako pierwszy potwierdził to David Oranchak w rozmowie z „Chronicle”.

Zodiak Finchera nie jest jedynym filmem podejmującym tematykę mordercy. Zapraszamy do lektury artykułu na ten temat – tutaj.

Ostatnio dodane