Co wydarzyło się pomiędzy pierwszym a drugim BLADE RUNNEREM?

Autor: Jakub Piwoński
opublikowano

W przygotowaniu do premiery najbardziej wyczekiwanego filmu tego roku, czyli Blade Runnera 2049, zapewne wielu z was albo już odbyło, albo dopiero odbędzie powtórkowy seans pierwszej części filmu. Ale żeby dobrze odnaleźć się w tym, co zaproponuje nam Denis Villeneuve w październiku, nie wystarczy tylko dobra znajomość fabuły kultowego oryginału. Wypada jeszcze uporządkować sobie całą linię czasu.

Jak bowiem sugeruje nam już tytuł sequela, między akcją pierwszej i drugiej części minęło dokładnie 30 lat (akcja jedynki rozgrywała się w 2019 roku). Na Comic-Conie, podczas panelu poświęconego filmowi, twórcy dali widowni do zrozumienia, że w trakcie tej trzydziestoletniej przestrzeni czasowej bardzo wiele się wydarzyło. I dobrze jest znać te wydarzenia, zanim podejdzie się do Blade Runnera 2049. Tak więc po kolei:

2018 – Replikanci typu Nexus 6 zostają uznani za twory nielegalne, zostaje wydany na nich wyrok śmierci, będący pokłosiem ich krwawego buntu.

2019 – Łowca androidów Rick Deckard oraz replikant o imieniu Rachael opuszczają razem Los Angeles.

2020 – Po śmierci Eldona Tyrella tytułująca się jego nazwiskiem korporacja rozpoczyna produkcję nowej linii replikantów – Nexus 8. W przeciwieństwie do androidów typu Nexus 6, z czteroletnim limitem żywotności, Nexus 8 są już modelem o nieograniczonej żywotności.

2022 – Replikanci zostają obwinieni za zaćmienie – zjawisko, które zamyka miasta, powoduje awarię rynków finansowych oraz prowadzi do niedoboru żywotności.

2023 – Organy rządzące wprowadzają zakaz produkcji replikantów. Wycofywane są także z pracy w pozaziemskich koloniach. Te, którym udało się przetrwać, zaczynają się ukrywać.

2025 – Korporacja Neandera Wallace’a, idealistycznego naukowca, zażegnuje światowy kryzys żywnościowy.

2030 – Wallace, który jest teraz właścicielem korporacji Tyrell, wykorzystuje inżynierię genetyczną do unowocześnienia replikantów, sprawiając, by były bardziej posłuszne i łatwiejsze do kontrolowania.

2036 – Zakaz tworzenia replikantów zostaje uchylony. Wallace wprowadza na rynek nowy model replikantów – Nexus 9.

Początek lat 40. XXI wieku – Policja z Los Angeles wprowadza dodatkowe środki w celu wzmocnienia istniejących jednostek łowców androidów, których zadaniem jest odnajdywanie i eliminacja nielegalnych replikantów.

2049 – Świat nie jest już taki sam, jak w 2019. Społeczeństwo podzieliło się na dwie klasy: ludzi i replikantów. Panuje bieda i choroba, wywołana brakiem świeżej żywności. Ci, którym nie udało się wyjechać do pozaziemskiej kolonii, żyją na zmodyfikowanym genetycznie pożywieniu. Drastycznie zmienił się także klimat – poziom morza podniósł się do tego stopnia, że potrzebne było wybudowanie ogromnych ścian, chroniących społeczeństwo od wody.

Więcej informacji o tym, jak wyglądała droga do tego, co zobaczymy w Blade Runner 2049, możecie przeczytać na oficjalnej stronie temu poświęconej. Wygląda na to, że dopiero teraz  data będąca częścią tytułu widowiska zaczyna ujawniać swoje istotne znaczenie dla fabuły, gdyż ma podkreślać, jak wiele zmieniło się po upływie trzydziestu lat w świecie, który poznaliśmy w pierwszej części filmu. Wątek sztucznej inteligencji, stanowiący oś fabuły, został poszerzony o zagrożenia naturalne, czyhające na Ziemię w przyszłości. To tłumaczy „apokaliptyczną” stylistykę widoczną w zwiastunie.

Premiera filmu już 6 października tego roku.

Ostatnio dodane