Analitycy prognozują SPADEK PRZYCHODÓW KIN o 66% w tym roku

Autor: Weronika Lipińska
opublikowano

Według prognozy firmy PricewaterhouseCoopers, pandemia COVID-19 spowoduje gwałtowne skurczenie się globalnego rynku i spadek przychodów kin na całym świecie o 65,6%, czyli do 15,5 miliarda dolarów w tym roku. Przyczyną mają być przede wszystkim zamknięcia kin na czas lockdownu, obostrzenia podczas seansów i opóźnienia dużych hollywoodzkich premier. 

Firma ostrzega, że ​​będzie to miało dramatyczny wpływ na cały ekosystem kinowy, a przychody kinowe, na które składają się m.in. reklamy, mają gwałtownie skurczyć się na całym świecie. Według raportu Global Entertainment & Media Outlook sporządzonego przez firmę dla lat 2020–2024, globalna recesja spowodowana pandemią oznacza, że ​​w 2020 r. nastąpi największy spadek przychodów z rozrywki i mediów na świecie w całej 21-letniej historii ich badań.

PricewaterhouseCoopers porównuje tę sytuację z ostatnim przypadkiem, kiedy miała miejsce recesja światowej gospodarki, czyli rokiem 2009 – wtedy wydatki na rozrywkę i media spadły zaledwie o 3%. Niemniej raport podkreśla też, że zmienia się sposób, w jaki amerykańskie studia docierają do klientów. Przykładowo większość tworzy własne platformy streamingowe. Przy tak dużym popycie ze strony platform streamingowych, tempo produkcji prawdopodobnie wróci do normy lub wzrośnie jeszcze w prognozowanym okresie, pomimo fatalnego 2020.

Oznaczałoby to, że przemysł filmowy nie tylko przetrwa kryzys, ale poradzi sobie bardzo dobrze. Niestety dla kiniarzy sytuacja wygląda już gorzej.

Ostatnio dodane