365 DNI to coraz większy światowy FENOMEN. Pojawiają się zagraniczne recenzje, jest też wyzwanie na TikToku

Autor: Łukasz Budnik
opublikowano

Przedwczoraj pisaliśmy, że 365 dni, erotyczny film oparty na powieści Blanki Lipińskiej pod tym samym tytułem, udostępniony został w wielu innych krajach na świecie, gdzie święci triumfy. Film znalazł się wysoko na listach najchętniej oglądanych w serwisie w takich krajach jak Rumunia, Grecja, Turcja, Portugalia, Filipiny, Niemcy, Szwecja, Czechy, Węgry, Indie i Wielka Brytania  – w wielu z nich był numerem jeden. Popularny jest także w USA, gdzie trafił już na drugie miejsce najchętniej oglądanych produkcji. O filmie Barbary Białowąs i Tomasza Mendesa mówi się coraz więcej, choć niekoniecznie dobrze.

Już na początku 365 dni stało się przedmiotem dyskusji wśród widzów na Twitterze. Komentowano, że sceny erotyczne w polskim filmie są zrealizowane tak, że 50 twarzy Greya wygląda przy nim jak film przeznaczony dla dzieci. Wiele osób zwraca jednak uwagę na dyskusyjny punkt wyjściowy fabuły – główna bohaterka produkcji zostaje porwana przez włoskiego mafioza, który daje jej rok na zakochanie się w nim. Zagraniczni widzowie zauważają, że 365 dni gloryfikuje związek z przymusu i w romantyczny sposób próbuje przedstawić porwanie. Podobne komentarze odnajdziemy w artykułach na zagranicznych portalach, np. „IndieWire”. Negatywne recenzje pojawiały się między innymi na portalach „Decider” oraz „Cosmopolitan”, gdzie padają nawet określenia o najgorszym filmie, jaki widziało się w życiu. Krytycy odnotowują, że 365 dni to produkcja bez smaku i antyfeministyczna, opowiadając w zasadzie o syndromie sztokholmskim. 

Film Białowąs dostarcza za to rozrywki widzom – szczególnie kilkuminutowa scena seksu na łodzi, która szokuje oglądających swoim realizmem. Na TikToku trenduje hashtag #365Days pod którym znajdziemy wyzwanie polegające na oglądaniu scen z filmu i nagrywaniu swojej reakcji – odnotowano już około 150 milionów wyświetleń wyzwania i nie zapowiada się, by cokolwiek miało zwolnić.

Zdecydowaliście się na obejrzenie 365 dni? Jakie jest wasze zdanie na temat tego filmu?

Ostatnio dodane