Cage, rekiny i bomba atomowa – zobacz zwiastun

Autor: Jacek Lubiński
opublikowano

W nocy z 29 na 30 lipca 1945 roku, amerykański krążownik USS Indianapolis poszedł na dno w niespełna kwadrans, po tym jak storpedowała go japońska łódź podwodna. Z załogi liczącej niemal 1200 osób ostatecznie uratowano zaledwie nieco ponad 300 dusz. Okręt ten właśnie wracał z tajnej misji i jeszcze kilka godzin wcześniej miał na swoim pokładzie ładunki atomowe, które następnie znalazły się w bombie zrzuconej na Hiroszimę…

Historię tego okrętu już raz sfilmowano – w 1991 roku powstała telewizyjna, ale nad wyraz solidna Misja rekina ze Stacy Keachem, choć jeszcze wcześniej opowieść o Indianapolis umieścił w Szczękach Steven Spielberg i była to jedna z najbardziej przerażających sekwencji tego dzieła. Teraz Hollywood ponownie sięgnęło po ten gorzki rozdział II wojny światowej, obsadzając w roli kapitana jednostki samego Nica Cage’a. Partnerują mu Thomas Jane (ten wie co nieco o rekinach ;), Tom Sizemore oraz… Weronika Rosati. Za kamerą z kolei – uwaga, uwaga! – Mario Van Peebles, któremu polsko-amerykańska współpraca najwyraźniej odpowiada, gdyż na swego operatora wybrał Andrzeja Sekułę (Pulp Fiction). Budżet filmu wyniósł skromne, jak na tego typu produkcje, 40 baniek i… to niestety widać w poniższym, najnowszym i zdecydowanie za długim trailerze. O niespodziankach oczywiście nie może być mowy, gdyż to film na faktach, ale twórcy mogli jednak choć trochę pozostawić w sferze domysłów.

USS Indianapolis: Men of Courage – bo tak brzmi pełny tytuł tego (w zamierzeniu chyba) blockbustera – miał mieć swoją premierę już w maju tego roku, ale najwyraźniej towarzyszą mu jakieś zawirowania i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle trafi na ekrany amerykańskich kin (bo o polskich możemy raczej – na szczęście? – zapomnieć), czy może od razu czeka go dystrybucja internetowa i ewentualne wydania fizyczne na rynek domowy. Jak dotąd pierwsze, nieliczne recenzje są mieszane, czyli w sumie w zgodzie z tym, co można zobaczyć w poniższym zwiastunie.

Ostatnio dodane