Festiwal

4. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa – otwarcie

Autor: Jan Dąbrowski
opublikowano

55ab60944cd1d_oPonownie Dolnośląskie Centrum Filmowe we Wrocławiu stało się główną siedzibą aktorskiego święta. Już po raz czwarty dzięki staraniom Stanisława Dzierniejki rozpoczął się Festiwal Aktorstwa Filmowego. Nieodzownie patronem wydarzenia jest Tadeusz Szymków, o którym pamięć w tym roku obecna jest w szczególny sposób. Sierpniowa premiera najnowszej produkcji Macieja Migasa Żyć nie umierać czerpie z historii tego zdolnego, przedwcześnie zmarłego aktora. Chcąc uczcić pamięć kolegi, organizatorzy oraz goście poświęcili część gali na przybliżenie publiczności osobę Szymkowa. Zanim jednak przyszedł czas na wspomnienia, odbyła się oficjalna część ceremonii, tym razem nie na scenie Teatru Polskiego (jak w roku ubiegłym), lecz w jednej z kinowych sal. Formułę otwarcia festiwalu wygłosili wspólnym głosem dyrektor Stanisław Dzierniejko wraz z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim oraz Barbarą Zdrojewską, przewodniczącą Rady Miasta Wrocławia. Wśród gości przybyłych na galę znalazł się także minister kultury, Bogdan Zdrojewski.

DSC_46062faf4

Przedstawiono też trójkę jurorów, a są to Elżbieta Słoboda,  Robert Gonera i Janusz Chabior (który jest przewodniczącym). Samą galę poprowadził duet Grażyna Wolszczak i Artur Żmijewski. Ze swadą wprowadzono zgromadzoną publiczność w reguły festiwalu. W pierwszej kolejności wręczono nagrodę specjalną za najlepszą kreację aktorską w serialu filmowym. Owo wyróżnienie Anna Samusionek wręczyła Arturowi Żmijewskiemu (za rolę błyskotliwego ojca Mateusza rozwiązującego kryminalne zagadki Sandomierza). Absolutnie zaskoczony aktor i konferansjer w jednej osobie odebrał swojego Złotego Szczeniaka i pękaty bukiet kwiatów. Gdy brawa ucichły, rozpoczęto przedstawienie festiwalowych nominacji:

GŁÓWNA ROLA ŻEŃSKA:

Maja Ostaszewska – Body/Ciało
Małgorzata Zajączkowska – Noc Walpurgi
Katarzyna Warnke – W spirali

GŁÓWNA ROLA MĘSKA:

Janusz Gajos – Body/Ciało
Robert Więckiewicz – Ziarno prawdy
Tomasz Kot – Żyć nie umierać
Bartłomiej Topa – Karbala
Zygmunt Malanowicz – Ojciec
Jacek Braciak – Sprawiedliwy

DRUGOPLANOWA ROLA ŻEŃSKA:

Karolina Gruszka – Pani z przedszkola
Magdalena Walach – Ziarno prawdy
Justyna Suwała – Body/Ciało

DRUGOPLANOWA ROLA MĘSKA:

Andrzej Konopka – Żyć nie umierać
Krzysztof Pieczyński – Ziarno prawdy
Adam Woronowicz – Pani z przedszkola
Leszek Lichota – Karbala

Po przedstawieniu nominacji, kiedy zakończono oficjalną część gali, rozpoczęła się gawędziarska sesja, podczas której aktorzy znający Szymkowa  opowiadali o nim anegdoty czasem zabawne, czasem refleksyjnie. Wyłaniał się z nich szczątkowy, lecz pogodny obraz żartownisia, a przy tym świetnego aktora. Na zakończenie Grażyna Wolszczak zaprosiła zgromadzoną widownię do wspólnego oglądania filmu Żyć nie umierać, który wyświetlono po gali otwarcia festiwalu.

8faf4111

Festiwalowym projekcjom towarzyszyć będą spotkania z aktorami (odtwórcami pierwszo- lub drugoplanowych ról) a także twórcami filmu Żyć nie umierać. Poza tym przewidziano także wydarzenia towarzyszące, które odbywać się będą w Centrum Technologii Audiowizualnych w okolicy wrocławskiej Hali Stulecia. Będzie to recital Anny Dereszowskiej pt. Instrukcja obsługi kobiety, monodram Joanny Szczepkowskiej pt. Goła baba, a także spotkanie z Janem Nowickim (które wiąże się z promocją jego najnowszej książki).

Na wszystkie pokazy, a także imprezy towarzyszące, jest wstęp wolny. Wystarczy przyjść po wejściówkę do kasy Dolnośląskiego Centrum Filmowego. O ile się nie skończyły 🙂

Tegoroczny Festiwal Aktorstwa Filmowego zapowiada się dość kameralnie (zarówno pod względem liczby pokazów, jak i zaproszonych gości). Organizatorzy są jednak zdeterminowani, by imprezę utrzymać i rozwijać, a okazją do tego niewątpliwie będzie przyszły rok, kiedy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury. Tymczasem najbliższe dni to projekcje, spotkania z aktorami i Złote Szczeniaki do rozdania.

Artur Żmijewski już swojego zgarnął.

7faf4

Kolejne wpisy ze spotkań z gośćmi festiwalu pojawią się na dniach!!!

Lista na stronie internetowej.

Relacja z poprzedniego, 3. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa:
dzień 1, dzień 2, dzień 3, dzień 4, dzień 5, dzień 6.

zdjęcia z festiwalu i korekta: Kornelia Farynowska

timthumb.php

Ostatnio dodane