Felietony

50 RZECZY, KTÓRYCH O DZIECIACH DOWIEDZIAŁAM SIĘ Z FILMÓW. Różowo i pachnąco…

Autor: Berenika Kochan
opublikowano

Gdy przychodzi na świat twoje dziecko, uderza cię ogrom spraw, o których nikt ci wcześniej nie powiedział. Nie chce jeść, ciągle płacze, o odłożeniu do łóżeczka możesz zapomnieć. Nie wiedziałam. To zrozumiałe, że znajomi ze świeżutkim potomkiem nie zapraszali w porze największego skowytu. Za swoją niewiedzę, z dziecięcą naiwnością, winiłam również filmy. Główny powód?

1. Dzieci w filmach nie płaczą.

2. Dlatego przychodzi mi na myśl lista filmów, w których jednak płaczą. Mogę je policzyć na palcach obydwu rąk, a i tak nie znajdę w nich scen drastycznych, takich jak te rozgrywające się u mnie w domu latem 2015 i 2017.

3. Płakała w nocy córka Rosie Dunne (Lily Collins) w komedii romantycznej Love, Rosie. Właściwie to płakały obydwie, matka i córka. Płakały córeczki Ennisa Del Mara w Tajemnicy Brokeback Mountain, gdy żona w pocie czoła przygotowywała mu kolację. Ten, wszedłszy do domu, uspokoił je magicznym dotykiem.

4. Za to Jacka Twista, patrzcie, jakie grzeczne.

5. Płakała Franny, córka 16-letniej Debbie (Emma Rose Kenney) w Shameless. To właściwie było adekwatne przedstawienie macierzyństwa, matka zasypiająca nad podręcznikiem z dzieckiem na ręku, śmierdząca i niewyspana. Szkoda, że zobaczyłam je tak późno.

6. Trojaczki w This is Us, o dziwo, tak bardzo nie zawodziły, jednak Rebecca Pearson (Mandy Moore) faktycznie wyglądała na wykończoną.

7. Podsumowując, dzieci w filmach nie płaczą w sposób zagłuszający wypowiedzi innych bohaterów. Jaki byłby sens?…

8. W ogóle z filmów wywnioskowałam, że niemowlę to po prostu kolejna osoba w pokoju.

9. W miniserialu o misji amerykańskich żołnierzy w Iraku, Długa droga do domu (warto obejrzeć, a zgubił się gdzieś w tym sezonie serialowym), Gina Denomy trzyma kilkutygodniowe dziecko na ramieniu przez całą kościelną uroczystość. Chłopiec ani piśnie.

10. Zmieniając nieco kierunek rozważań: struchlałam na myśl, że mogę mieć dziecko w typie tytułowego bohatera z Musimy porozmawiać o Kevinie Lynne Ramsay. Pomazane mapy, zraniona w dyscyplinie ręka. Mimo końcowego apogeum nienawiści to właśnie są straszne sceny.

11. We wspomnianej wyżej amerykańskiej wersji Shameless, w sezonie 8., niepijący alkoholik Brad niesie w wisiadle noworodka. Hahaha.

12. A w Jutro będziemy szczęśliwi bohater Omara Sy zabiera niemowlę w karkołomny pościg na skuterze, a następnie, spontanicznie, wsiada w samolot z Francuskiej Riwiery do Londynu. Bez torby z pieluszkami…

13. Dzieci płaczą po porodzie, dla wielu to traumatyczne przeżycie. W filmach i serialach jakoś podejrzanie szybko cichną…

14. Odkąd jestem matką, nie mogę znieść krzywdy dziecka w filmie. Gdy Michalina Wisłocka w Sztuce kochania żegnała na dworcu kolejowym chłopca, który przez kilka lat myślał, że jest jej synem, serce mi pękło.

15. Pomyślcie o Magdzie (Penélope Cruz) w Mamie Julia Médema. Czy zdąży urodzić przed śmiercią powodowaną przez nowotwór? Czy najszczęśliwsze chwile w jej życiu to te ostatnie? Płaczę.

16. A historia rodziny Lee w Manchester by the Sea rozłożyła mnie na łopatki.

Ostatnio dodane