Kiedy w październiku 1984 roku na ekrany kin w USA wszedł niskobudżetowy film nieznanego reżysera, pod niewiele mówiącym tytułem "The Terminator", nikt nie przypuszczał że oto nadchodzi jedna z największych legend kina science fiction, a jego kreator James Cameron, wkrótce stanie się czołowym twórcą najpotężniejszych i najbardziej dochodowych widowisk, jakie widział filmowy świat. Będace w pełni rozkwitu tzw. Kino Nowej Przygody, zostało wzbogacone o postać, która miała być początkowo tylko kolejną rolą popularnego, lecz niezbyt poważanego w światku Hollywood wielokrotnego mistrza kulturystyki Arnolda Schwarzeneggera. Niespodziewanie dla wszystkich, "Terminator" został okrzyknięty sensacją roku. Podziwiano go za nowatorskie podejście do tematu podróży w czasie, niespotykaną dynamikę montażu, niezwykle sprawnie nakręcone sekwencje akcji, rzetelnie nasycony ciemnymi barwami klimat, zaskakujące efekty specjalne, a przed wszystkim znakomitą reżyserię.

Otwarte zakończenie filmu prowokowało do spekulacji o dalszych losach odjeżdżającej na pustynię Sarah Connor, z owocem jej miłości do Kyle'a Reesa, noszonym pod sercem. James Cameron już w połowie lat 80. rozważał pomysł kontynuacji z Johnem Connorem jako dzieckiem, które ma być zgładzone, lecz nie zagwarantowawszy sobie praw do filmu, Cameron zajął się kręceniem wysokobudżetowych klasyków kina SF: "Obcy - decydujące starcie" (1986) oraz "Otchłań" (1989). W tzw. międzyczasie producent Mario Kassar odkupił od Orion Pictures prawa do "Terminatora" i wymyślił sobie jego drugą część. Za tą decyzją stała jednakże zawodowa pozycja Arnolda Schwarzeneggera, będącego u szczytu sławy i stanowiącego gwarancję sukcesu kasowego. Dopiero wtedy przyszła pora na Jamesa Camerona i dalszy ciąg opowieści o matce i jej synu, który w przyszłości ma być przywódcą ludzkości z walce z maszynami.

Wg Camerona, gdyby doszło do realizacji filmu według pierwszych wersji scenariusza, "Terminator 2" byłby droższy niż operacja Pustynna Burza. Pierwsza, robocza wersja scenariusza została ukończona 10 maja 1990 roku. Jego poprawiona wersja, wg której rozpoczęto prace przedprodukcyjne nosi datę 18 lipca tego samego roku. 10 września, po rozmowach z szefami poszczególnych działów produkcji, zmodyfikowano 65 stron scenariusza. 1 października, na kilka dni przed rozpoczęciem zdjęć, dokonano kolejnej serii poprawek, m.in. usuwając kilka scen z efektami specjalnymi. Ostateczna wersja scenariusza "Terminatora 2" została zatwierdzona 19 lutego 1991 roku.Realizacja

Efekty specjalne


Aktorzy

Wersja reżyserska


Sceny wycięte

Alternatywne zakończenie


Kalendarium zdjęć

T2 3D : Battle across Time


Lista płacKlub Miłośników Filmu, 2003.11.28
Autor analizy: Adrian Szczypiński - ADI
comments powered by Disqus