W 1983 roku Michael Crichton, uznawany za twórcę gatunku technothriller autor takich bestsellerów jak "Andromeda znaczy śmierć", "Kongo" i "Kula", napisał scenariusz filmu o sklonowanym pterodaktylu. Obraz nigdy nie powstał, lecz pisarz podjął kolejne próby nadania pomysłowi godnego publikacji kształtu. "Asystenci" Crichtona - ludzie dbający o jakość tworzonych przez niego dzieł, wielokrotnie odrzucali szkice powieści o ożywionych dinozaurach, twierdząc że "coś tu nie gra". W końcu odkryto źródło problemu - autor chciał pokazać historię z punktu widzenia dziecka, a dorosły czytelnik nie identyfikował się z takim bohaterem. Kiedy Crichton zmienił dramatis personae na archeologów, asystenci byli zachwyceni - i dali mu zielone światło.

Jeszcze przed premierą książki, agenci Crichtona zaprezentowali rękopis wytwórniom filmowym. Wszystkie zgodnie uznały, że podstawia im się pod nos potencjalny hit. Zaczęła się licytacja na reżyserów, która miała przesądzić, komu Crichton odsprzeda prawa do ekranizacji. Warner zaproponował Tima Burtona, Columbia - Richarda Donnera, typem Foxa był Joe Dante, zaś Universal wystawił Stevena Spielberga. Crichton miał wcześniej okazję poznać tego ostatniego, zatem wybór okazał się prosty. Na konto pisarza wpłacono dwa miliony dolarów, oderwano Spielberga od przymiarek do zekranizowania innego pomysłu Crichtona - "ER: Ostry dyżur", i rozpoczęto proces produkcyjny. Prace preprodukcyjne zaczęły się w 1989 r., czyli rok przed premierą powieści. Filmowcy dysponowali wówczas rękopisem Crichtona, a także scenariuszem, który napisał wespół z Davidem Koeppem.

Udział w filmie proponowano Harrisonowi Fordowi, Williamowi Hurtowi (zrezygnował bez spojrzenia na scenariusz), Seanowi Connery'emu oraz Juliette Binoche, która później powiedziała, że wystąpi w "Parku Jurajskim" tylko pod warunkiem, że będzie grała dinozaura. Rozważano również udział Richarda Dreyfussa i Briana Coxa. Arianę Richards, odtwórczynię roli Lex, Spielberg zaangażował po tym, jak dała wspaniały popis krzyków, wrzasków i innych objawów paniki. Josephowi Mazzello, jej filmowemu bratu, reżyser obiecał rolę rok wcześniej, kiedy zmuszony był odrzucić go w castingu do "Hooka" ze względu na zbyt młody wiek. Do gromady dobrych, aczkolwiek nieznanych szerzej aktorów dołączył lord Richard Attenborough, dla którego był to pierwszy występ przed kamerą od piętnastu lat. Krótko mówiąc - Spielberg postawił na utalentowanych, choć nieznanych szerzej wykonawców.Realizacja

Efekty specjalne


Książka a film

Lista płacKlub Miłośników Filmu, 2007.06.10
Autor analizy: Michał Puczyński - MILITARY