W 1985 roku producentka Wendy Finerman przeczytała książkę Winstona Grooma, zatytułowaną "Forrest Gump". Była to niezwykła opowieść o człowieku o ilorazie inteligencji 75, który w życiu kierował się tylko trzema zasadami : miłością do Boga, mamy i przyjaciół. Przeniesienie tej historii na ekran wymagało niezwykłego talentu, który objawił się w postaci stosunkowo mało znanego scenarzysty Erica Rotha. Wybór odpowiedniego reżysera był równie trudny, ponieważ film nie posiadał klasycznej struktury fabuły, określającej drogę bohatera od punktu A do punktu B i wieńczącą całość wyrafinowaną kulminacją, zamykającą wszystkie wątki.

Warner Bros w 1986 roku kupiła prawa do ekranizacji od Winstona Grooma, by dwa lata później odstąpić je wytwórni Paramount Pictures, w zamian za scenariusz "Krytycznej decyzji", wyreżyserowanej w 1996 roku przez Stuarta Bairda. Powodem był sukces "Rain Mana", po którym uznano temat opóźnionego w rozwoju bohatera filmowego, za wtórny i nie rokujący nadziei na podobnej skali sukces artystyczny i przede wszystkim finansowy.

Propozycję reżyserii odrzucił Terry Gilliam. Wtedy Wendy Finerman zaproponowała "Forresta Gumpa" Robertowi Zemeckisowi, opromienionemu sławą "Powrotów do przyszłości", "Kto wrobił królika Rogera" i "Ze śmiercią jej do twarzy". Zemeckis zdecydował o objęciu reżyserii "Forresta Gumpa", a tytułowego bohatera miał pierwotnie zagrać Bill Murray ("Ghostbusters", "Dzień świstaka"). Na szczęście Zemeckis szybko zmienił zdanie i powierzył główną rolę Tomowi Hanksowi.Realizacja

Efekty specjalne


Sceny wycięte

Lista płacKlub Miłośników Filmu, 2004.01.10
Autor analizy: Adrian Szczypiński - ADI