Kiedy w 1988 roku John McTiernan swą "Szklaną pułapką" definiował na nowo pojęcie kina akcji, emigrant z Finlandii, reżyser Lauri Harjola, bardziej znany jako Renny Harlin, pracował przy czwartej części "Koszmaru z ulicy Wiązów". Bardzo różnie oceniana kontynuacja kinowego serialu z Freddym Krugerem, zaowocowała jednakże zatrudnieniem Harlina do rodzącego się w bólach "Obcego 3". Rozbieżność zdań, co do dalszego ciągu losów Ellen Ripley sprawiła, że Renny Harlin odpuścił sobie Obcego i w 1989 roku wyreżyserował "The Adventures of Ford Fairlane". Joelowi Silverowi i garniturkom z 20th Century Fox spodobał się nie tyle film, co już same zdjęcia robocze. Zdecydowano się powierzyć 30-letniemu Harlinowi reżyserię "Szklanej pułapki 2". Krwawe zmagania Johna McClane'a, w obliczu tak zawrotnego sukcesu kasowego filmu McTiernana, nie mogły się przecież obejść bez zdyskontowania tego triumfu w drugiej części.

Podobnie jak przy pierwszym filmie, scenariusz oparto na materiale literackim, tym razem w postaci sensacyjnej powieści "58 minut" Waltera Wagera. Scenarzyści Steven E. de Souza i Doug Richardson tym razem umieścili akcję na międzynarodowym lotnisku Dulles w Waszyngtonie, w rok po wydarzeniach w budynku Nakatomi. Także i tu John McClane (ponownie doskonały Bruce Willis) chcąc-nie chcąc, musiał stanąć do bezpardonowej walki z terrorystami. Podobnie jak w oryginale, motywem jego walki była troska o własną żonę.

Harlin otrzymał do dyspozycji ogromny, jak na owe czasy, budżet 70 mln dolarów. Dla porównania - pierwsza "Szklana pułapka" kosztowała zaledwie 28 mln $, a powstała w tym samym czasie "Otchłań" Camerona pochłonęła 50 mln. "Szklana pułapka 2" zebrała wokół Harlina tych samych fachowców, z którymi pracował on przy "The Adventures of Ford Fairlane". Za kamerą stanął Oliver Wood, scenografię ponownie zaprojektował John Vallone, kostiumy przygotowała Marilyn Vance-Straker, numery kaskaderskie koordynował Charlie Picerini, a produkcją znów kierowali Joel Silver, Michael Levy, Steve Perry i Suzanne Todd.Realizacja

Efekty specjalne


Sceny wycięte

Lista płacKlub Miłośników Filmu, 2004.09.28
Autor analizy: Adrian Szczypiński - ADI
comments powered by Disqus