Historia filmowego cross-overu najsłynniejszych potworów Foxa zaczyna się w roku 1990, kiedy szukający pracy w branży scenariuszowej Peter Briggs wychodzi z inicjatywą ekranizacji powieści Roberta Heinleina "Starship Troopers". Wytwórnie, do których zgłasza się Briggs, odrzucają pomysł, twierdząc że nikt nie będzie chciał oglądać "tandety z lat 60.". Kilka dni później TriStar na własną rękę wykupuje prawa do sfilmowania książki, przymierzając się do zatrudnienia Paula Verhoevena na stanowisku reżysera. Briggs desperacko szuka pomysłu, który móglby "chwycić". Szybko go znajduje, przeczytawszy komiks wydawnictwa Dark Horse "Aliens versus Predator". W tajemnicy nawet przed swoim agentem pisze scenariusz wiernie podążający śladem obrazkowej intrygi. Szefowie Foxa wyrażają zainteresowanie projektem, ale nagle zaczynają mnożyć się problemy.

Na konwencie fanów science fiction scenariusz "wycieka". Sigourney Weaver grzmi, że film zniszczy legendę Obcego, czyli mówi to samo, co o "Obcym: Przebudzeniu" przed podpisaniem kontraktu. Producenci filmów o Alienie, z Davidem Gilerem na czele, także twierdzą że mariaż obu potworów osłabi ich licencję, a kiedy już gotowi są ustąpić, pojawia się kwestia podziału zysków między właścielami praw do postaci, która dokumentnie skłóca obie strony. Pomysł konfrontacji gatunków umiera w męczarniach, mimo wsparcia samego Dark Horse oraz takich tuzów SF jak Leonard Nimoy.

W połowie lat 90. zafascynowany pracami Ericha von Daenikena młody reżyser Paul Anderson wymyśla fabułę "AVP" umiejscowioną na Ziemi. Kiedy po latach przedstawia pomysł Foxowi, szefowie wytwórni są w trakcie rozmów z Jamesem Cameronem, Ridleyem Scottem i Sigourney Weaver, dotyczących realizacji "Obcego 5". Producenci mają już wstępny scenariusz Camerona, zgodę na reżyserię wyrażoną przez Scotta i potwierdzony udział Weaver, lecz porzucają projekt na rzecz produkcji Andersona.

Film otrzymuje zielone światło i 45 mln dolarów budżetu. Główną rolę dostaje Sanaa Lathan, znana głównie z seriali i filmów obyczajowych. Towarzyszy jej międzynarodowa ekipa - Włoch Raoul Bova, Szkot Ewen Bremner, Francuzka Agatha de la Boulaye. Łącznikiem między wcześniejszymi obrazami o Obcym a "AVP" zostaje Lance Henriksen, który dzięki udziałowi w filmie staje się drugą osobą, obok Billa Paxtona, zabitą zarówno z ręki Terminatora, Obcego, jak i Predatora. Nie udaje się pozyskać Petera Wellera ani Gary'ego Buseya do roli Johna Yutani. Arnold Schwarzenneger wygrywa wybory na gubernatora Kalifornii, przez co nie może powtórzyć roli Dutcha Schaeffera ("Predator"). Rozpoczyna się realizacja, którą Anderson musi zakończyć w rekordowym czasie sześciu miesięcy i dwóch tygodni.Realizacja

Efekty specjalne


Extended Version

Rozszyfrowanie


Lista płac


Klub Miłośników Filmu, 2007.08.01
Autor analizy: Michał Puczyński - MILITARY