Akcja partnerska

3. WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL (7-13 listopada). Zapowiedź i program

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

Już 7 listopada rozpoczyna się trzecia edycja Warsaw Korean Film Festival, wydarzenia prezentującego najlepsze produkcje kinematografii południowokoreańskiej, nad którym film.org.pl ma przyjemność sprawować patronat. Tegoroczny program zaprezentuje filmy w trzech sekcjach: „Hity ostatnich lat”, „Koreańskie smaki” oraz subtelne obrazy wybitnej reżyserki i scenarzystki, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi – Kim Hee-jung. Wszystkie seanse, spotkania oraz seminarium na temat kina koreańskiego odbędą się w Kinie Kultura.

Komercyjne i artystyczne sukcesy kinematografii południowokoreańskiej zadziwiają świat już niemal od 20 lat. Postawienie przez rządzących na początku XXI wieku na sektor kreatywny i stworzenie specjalnych funduszy wspomagających branżę sprawiły, że filmowcy zaczęli realizować coraz ciekawsze i coraz lepsze technicznie obrazy. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich, którego trzecia edycja odbędzie się w od 7 do 13 listopada w Kinie Kultura, jest jedynym w Polsce przeglądem skupiającym się na tej ekscytującej kinematografii. Jego organizatorzy zadbali o to, aby w programie znalazły się zarówno intymne filmy autorskie, jak i wielkie kinowe przeboje. Nie zabraknie też klasycznego akcentu.

Miłość i kłamstwa

W programie znajdzie się 10 filmów pełnometrażowych i dwie etiudy, całość zaprezentowana zostanie w trzech sekcjach. Sekcja pierwsza – „Hity ostatnich lat”, to produkcje, które odniosły w Korei sukces komercyjny przy jednoczesnym bardzo dobrym przyjęciu przez krytyków. Na szczególną uwagę zasługuje tu kontrowersyjne The Villainess (reż. Jeong Byeong-Gil), rewelacja pozakonkursowych pokazów tegorocznego Cannes. Kolejna sekcja to „Koreańskie smaki” – znakomite autorskie filmy opromienione już festiwalowymi sukcesami. Znajdą się tu m. in. On the Beach at Night Alone ulubieńca europejskich festiwali i znanego także widzom w Polsce Hong Sang-soo (w roli głównej znakomita Kim Min-hee, pamiętna z ubiegłorocznego występu w Służącej Park Chan-wooka); The World of Us w reż. Yoon Ga-Eun, film opowiadający z niezwykłym wyczuciem o złożonym i często brutalnym świecie dziecięcych emocji. Sensacją będzie projekcja odrestaurowanej kopii The Housemaid Kim Ki-younga z roku 1960. Ten zaskakujący i niepokojący film o historii pewnego romansu, który wymyka się spod kontroli, przez wielu krytyków uznawany jest za najwybitniejsze osiągnięcie w historii kinematografii koreańskiej.

Prawda jest inna

Sekcja ostatnia skupi się na twórczości reżyserki Kim Hee-jung, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi. W programie znajdą się jej dwa pełnometrażowe filmy (The Wonder Years z 2007 roku i Snow Paths z 2016), a także łódzkie etiudy szkolne. Kim Hee-jung będzie gościem festiwalu, spotkania z nią odbędą się po projekcjach jej pełnometrażowych filmów. Uzupełnieniem projekcji filmowych będzie seminarium na temat kina koreańskiego, którego uczestnicy zastanowią się nad przyczynami sukcesu tej kinematografii i nad tym, czy sukces ten jest możliwy do powtórzenia np. w Polsce.

Rezerwacji i zakupu biletów w cenie 10 zł dokonywać można od 23.10. Rezerwacje w terminie między 23-31.10 należy odebrać do końca października w kasie Kina Kultura. Nieodebrane rezerwacje przepadają! Druga tura rezerwacji i sprzedaży biletów uruchomiona zostanie od 2.11. Bilety zamówione w listopadzie do odbioru będą w kasie kina najpóźniej 30 min. przed seansem.
Bilety na seanse krótkometrażowe: wstęp wolny. Uwaga! Wymagana rezerwacja miejsc.
Seminarium: wstęp wolny, bez rezerwacji.
Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie po dwa bilety na każdy seans. Rezerwacji można dokonać w kasie kina bądź mailowo: rezerwacja@kinokultura.pl

Pani Zło

WARSAW KOREAN FILM FESTIWAL powstał w 2015 roku. Jest wydarzeniem mającym na celu prezentację kina koreańskiego w Polsce. Organizatorem jest Ambasada Republiki Korei, Centrum Kultury Koreańskiej oraz Korean Film Council, przy honorowym patronacie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Radę programową festiwalu tworzą: dyrektor festiwalu: Hyunjun Kim, Joanna Łapińska – przewodnicząca rady i członkini Europejskiej Akademii Filmowej oraz Marcin Krasnowolski – filmoznawca, dziennika specjalizujący się w kinie azjatyckim.

 

3. WARSAW KOREAN FILM FESTIVAL
07-13.11 KINO KULTURA
PROGRAM


7.11 (wtorek)
19:00 Gala otwarcia – pokaz filmu Miłość i kłamstwa/ Love, Lies / Hae-eohwa, reż. Park Heung-sik, 2016

8.11 (środa)
17:30 Spotkanie/ The Appointment / Man-nam, reż. Kim Hee-jung, 2000, film krótkometrażowy, wstęp wolny
18:00 Ścieżki na śniegu/ Snow Paths / Seol-haeng_Nun-gil-eul geot-da, reż. Kim Hee-jung, 2015 (po filmie Q&A z reżyser)
20:30 Samotnie na plaży pod wieczór/ On the Beach at Night Alone /Bam-ui hae-byeon-e-seo hon-ja , reż. Hong Sang-soo, 2017

9.11 (czwartek)
17:30 Kiedyś/ Once…Someday /Eon-jen-ga, reż. Kim Hee-jung, 2001, film krótkometrażowy
18:00 Cudowne lata/ The Wonder Years/ Yeol-se-sal, Soo-ah reż. Kim Hee-jung, 2007 (po filmie Q&A z reżyser)
20:30 Pierwsze okrążenie/ The First Lap / Cho-haeng
, reż. Kim Dae-hwan, 2017

10.11 (piątek)
17:00 Seminarium na temat kina koreańskiego – „Sukces Współczesnego Kina Koreańskiego” spotkanie poprowadzi: Marcin Krasnowolski, (Sala Rejs), wstęp wolny
18:00 Prawda jest inna/ The Truth Beneath / Bi-mil-eun eop-da, reż. Lee Kyoug-mi, 2016
20:30 Miłość i kłamstwa/ Love, Lies / Hae-eohwa, reż. Park Heung-sik, 2016

12.11 (niedziela)
16:00 Pani Zło/ The Villainess / Aknyeo reż. Jung Byung-gil, 2017 (po filmie Q&A z kierownikiem zdjęć Park Jung-hun)
19:00 Pokojówka/The Housemaid / Hanyeo, reż. Kim Ki-young, 1960

13.11 (poniedziałek)
18:00 Cały nasz świat/ The World of Us / U-ri-deul, reż. Yoon Ga-eun, 2016
20:00 Tunel/ Tunnel /Teo-neol , reż. Kim Sung-hoon, 2016

Ostatnio dodane