Zestawienie

ZNIENAWIDZONE przez widzów, UWIELBIANE przez krytyków

Autor: Gracja Grzegorczyk
opublikowano

To, że istnieją filmy, na których widok krytycy pieją z zachwytu, a widzowie szerokim łukiem omijają sale kinowe, w których są grane, nie stanowi dla nikogo zaskoczenia. Najczęściej dotyczy to jednak produkcji kina autorskiego, niszowego, niezależnego. Są jednak dzieła głośne, szeroko reklamowane, kręcone przez kasowych reżyserów, ze znanymi aktorami, dużym budżetem, a nawet zarabiające miliardy dolarów, które w momencie premiery cieszyły się bez porównania większym uznaniem u krytyków niż wśród widzów. Poniżej przedstawiam kilka z nich.

Krwiożercza roślina (1986)

W 1960 roku Roger Corman stworzył klasyczne już dzieło zatytułowane Sklepik z horrorami, w którym po raz pierwszy na ekranie pojawił się nie kto inny, jak sam Jack Nicholson. Wiele lat później Frank Oz postanowił nakręcić remake tego dzieła, tym razem zatytułowanego Krwiożercza roślina, który koniec końców został musicalem. Produkcja nominowana była do szeregu nagród filmowych, w tym Oscarów w kategorii najlepsze efekty specjalne oraz najlepsza piosenka. Niestety, mimo zachwytów ze strony krytyków i 90% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes, film przy budżecie 30 milionów dolarów zdołał zgromadzić w box offisie niecałe 39 milionów dolarów. Dodatkowo w trakcie pokazów testowych całość wypadła dość kiepsko, gdyż większość osób uznała, iż musical jest zbyt mroczny, co spowodowało konieczność zmiany zakończenia na happy end. Jest to o tyle interesujące, że według większości widzów najbardziej irytujące było nie zakończenie, ale numery muzyczne.

Wiedźmy (1990)

Ta amerykańsko-brytyjska produkcja powstała na podstawie powieści napisanej przez geniusza, jakim jest Roald Dahl (autora m.in. Charlie i fabryka czekolady i Fantastycznego pana Lisa). Opowiada ona o przygodach Luke’a, który przypadkowo trafia na konwent czarownic z całego świata, planujących zagładę wszystkich dzieci. Krytycy byli zachwyceni adaptacją, co przełożyło się na 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes oraz nominacje do różnych nagród, w tym BAFT-y. Niestety widzowie nie byli aż tak entuzjastyczni, co sprawiło, że film zarobił tylko nieco ponad 15 milionów dolarów. Większość osób znienawidziła go ze względu na zupełnie odmienne zakończenie aniżeli w książce. Pod tym poglądem podpisał się również autor powieści, stwierdzając, że szczerze tego zakończenia nie znosi.

Maria łaski pełna (2004)

Produkcja z 2004 roku to poruszająca historia ciężarnej 17-latki, która w poszukiwaniu łatwego zarobku i lepszego życia postanawia przemycać w żołądku narkotyki do Stanów Zjednoczonych. Film spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony krytyków filmowych, którzy wystawili aż 96% pozytywnych recenzji. Warto zaznaczyć, że produkcja była nominowana do nagrody Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz szeregu nagród przyznawanych przez grono krytyków, a główna aktorka otrzymała nominację do Oscara. Wielu widzów jednak krytykowało Marię łaski pełną za przedstawienie historii w sposób dość stereotypowy i wyeksponowanie kwestii emancypacji kobiet w filmie, który miał poruszać zupełnie inne problemy – biedę mieszkańców III świata. Niektórzy znienawidzili zaś produkcję za zbyt depresyjny, odrzucający od siebie charakter.

Bezdroża (2004)

Alexander Payne stworzył adaptację powieści Rexa Picketta, dając widzom niezwykle kameralny i angażujący film, w którym fabuła koncentruje się na podróży głównych bohaterów. Pełna jest ona przemyśleń na temat kobiet, miłości, życia, a co najważniejsze – wina. Całość prowadzona jest w sposób niespieszny, co pozwala na delektowanie się każdą chwilą. Tak krytycy (96% pozytywnych recenzji), jak i członkowie Akademii docenili tę opowieść, co przełożyło się na Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Jednak mniej entuzjastyczni okazali się widzowie, którzy co prawda tłumnie poszli do kin (produkcja zarobiła ponad 70 milionów dolarów), jednak ich zachwyt był umiarkowany. Wskazuje się, że w swoich ocenach 22 % widzów przyznało produkcji mniej niż 3,5 gwiazdki.

Ostatnio dodane