Zestawienie

Wakacyjny romans. Najlepsze filmy o MIŁOŚCI na lato

Autor: Michalina Peruga
opublikowano

Słońce rozgrzewa serca filmowych bohaterów. Energia płynąca z wytwarzającej się pod wpływem promieni słonecznych witaminy D, poczucie wolności i niczym niezmącony relaks sprzyjają wakacyjnym romansom. Oto osiem najlepszych filmów o miłości na lato.

Rzymskie wakacje (1953)

Dla księżniczki Anny (Audrey Hepburn) oficjalna wizyta w Rzymie to okazja do ucieczki od sztywnego, dworskiego protokołu. Na uciekającą księżniczkę przypadkiem trafia Joe Bradley (Gregory Peck), dziennikarz marzący o zrobieniu z nią wywiadu, który jest zupełnie zauroczony jej osobowością. Wspólnie spędzają dzień w Rzymie, zwiedzając miasto, jeżdżąc skuterem, rozmawiając, tańcząc. Rodzi się między nimi uczucie, ale księżniczka Anna wie, że nie może porzucić swoich obowiązków. To słodko-gorzka historia o wakacyjnym romansie, który trwał tylko jeden dzień.

Lato z Moniką (1953)

Harry (Lars Ekborg) i Monika (Harriet Andersson) pochodzą ze sztokholmskiej klasy robotniczej. Młodzi i znudzeni swoją codzienną pracą kradną łódkę ojca chłopaka i wypływają na archipelag, aby w odosobnieniu spędzić wspólnie romantyczne lato. Ingmar Bergman oparł swój film na powieści Pera Andersa Fogelströma o tym samym tytule. W Stanach film wywołał spore kontrowersje z powodu scen nagości i przyczynił się do wizerunku Szwecji jako kraju wyuzdanego i seksualnie wyzwolonego. Ten pogląd utrwalił film Jestem ciekawa – w kolorze żółtym w 1967 roku, prezentując amerykańskim widzom stosunek seksualny. Film uważano za pornograficzny, chociaż jednocześnie stał się gorącym towarem eksportowym.

Złodziej w hotelu (1955)

Wspaniała mieszanka romansu z kryminałem rozgrywająca się pośród przepięknych krajobrazów francuskiej riwiery, w dodatku wyreżyserowana przez mistrza suspensu, Alfreda Hitchcocka. Mieszkający na Lazurowym Wybrzeżu „emerytowany” złodziej John „The Cat” Robie (Cary Grant) zostaje zmuszony do wytropienia przestępcy okradającego na riwierze bogaczy z drogocennej biżuterii, kiedy pada na niego podejrzenie policji. Sposób działania nikomu nieznanego złodzieja zaskakująco przypomina metody Robiego. Próbując złapać przestępcę i oczyścić swoje dobre imię, John poznaje piękną Frances (Grace Kelly), córkę bogatej wdowy, i nawiązuje z nią romans. Ich pocałunek w hotelu podczas strzelających nad morzem kolorowych fajerwerków to jedna z moich ulubionych scen pocałunku w historii kina.

Basen (1969)

Chociaż film Jacques’a Deraya to psychologiczny thriller, jego głównym tematem jest miłość, a raczej wszystkie jej odcienie – flirt, zauroczenie, seksualne napięcie, nieporozumienia, skrywane pretensje, zazdrość czy zaborczość. Akcja filmu rozgrywa się w willi, gdzie pisarz Jean-Paul (Alain Delon) spędza wakacje ze swoją dziewczyną Marianne (Romy Schneider), utalentowaną dziennikarką. Ich spokój zakłóca pojawienie się Harry’ego (Maurice Ronet), dawnego kochanka Marianne, który przybywa do willi ze swoją nastoletnią córką, Penelope (Jane Birkin). W relacjach między bohaterami odżywają dawne animozje i rodzą się nowe uczucia.

Ostatnio dodane