Zestawienie

RZECZY, których mogliście NIE ZAUWAŻYĆ w BREAKING BAD

Autor: Szymon Skowroński
opublikowano

Skyler miała rację

Kiedy Skyler odkrywa, że Walt pali marihuanę, pyta męża, skąd ją wziął. Walt przyznaje, że ma ją od Jessego. Jakiś czas później Skyler spotyka Jessego i wypowiada do niego słowa: „Jeśli nie odczepisz się od mojego męża, gorzko tego pożałujesz”. Z perspektywy finału całej historii miała całkowitą rację!

Koniec na początku 

W jednym z pierwszych kadrów serialu widzimy spadające z nieba spodnie. Znaczenie tego dziwnego obrazu zostaje wyjaśnione pod koniec odcinka. Co ciekawe, spodnie te rok później leżą w tym samym miejscu (w serialu – dla produkcji i widza było to sześć lat później), w 14. odcinku 5. sezonu, kiedy Walt wraca w to samo miejsce, w którym zaczęli gotować metamfetaminę z Jessem. 

Walt przejmuje nawyki swoich wrogów

Breaking Bad to historia dobrego człowieka, który staje się zły – historia Waltera White’a stającego się Heisenbergiem. Za każdym razem, kiedy bohater pozbawi kogoś życia, przejmuje jakiś jego nawyk. Pierwszym znakiem tego jest odcinanie skórek od chleba – o co prosił go dealer Krazy-8. Po zabiciu go Walter sam odcina skórki ze swoich kanapek. Jakiś czas później podkłada sobie pod kolana ręcznik, kiedy ma zwymiotować – dokładnie w taki sposób, w jaki robił to Gus Fring. Przed zabiciem Mike’a Walter pił whisky bez lodu – a potem, tak jak Mike, prosił o alkohol z kostkami lodu. 

Zielona koszula Walta 

Kolory odzieży stanowią bardzo silny element wizualnej narracji w serialu. Widać to chociażby na przykładzie Waltera, który coraz częściej wybiera czarną garderobę, podkreślając w ten sposób swoją transformację. Największe znaczenie w przypadku Walta zdaje się mieć kolor zielony. W pierwszych odcinkach Walt często nosi zieloną koszulę w prążki, która symbolizuje jego przywiązanie do rodziny. Koszula ta następnie znika z jego garderoby, kiedy sytuacja między nim a Skyler staje się napięta. Jakiś czas później Walt próbuje odzyskać względy żony i wrócić do domu – wtedy znów zakłada dawno niewidzianą zieloną koszulę. 

Basen w domu White’ów

W finałowym sezonie widzimy Waltera i Skyler z Hankiem i Marie przy basenie wieczorową porą. Basen jest mocno podświetlony i rzuca łunę na bohaterów. Woda w niecce wygląda zupełnie jak wytwarzana przez Walta metamfetamina, a niebieskie odblaski na twarzach symbolizują wpływ narkotyku na losy bohaterów. 

Finałowy odcinek 

Tytuł ostatniego odcinka to „Felina”. To słowo ma dwa znaczenia: po pierwsze, jest anagramem angielskiego słowa “finale” oznaczającego, rzecz jasna, finał. Gdyby rozbić wyraz na oznaczenia pierwiastków chemicznych, otrzymamy: Fe, Li, Na, czyli żelazo, lit i sód. Żelazo jest jednym ze składników krwi, lit wykorzystuje się przy produkcji metamfetaminy, a sód nadaje słonego smaku (jest obecny m.in w ludzkich łzach). Tak więc możemy odczytać tytuł jako „blood, meth and tears”, to jest nawiązanie do wyrażenia „blood, sweat and tears” oraz symboliczne podsumowanie tematyki serialu. 

Ostatnio dodane