Zestawienie

Nominowani do OSCARA aktorzy w GRZE O TRON. Wiedziałeś o wszystkich?

Autor: Karol Barzowski
opublikowano

Richard E. Grant

Serial Gra o tron

Richarda E. Granta w Grze o tron mogliście nie zauważyć.

Do niedawna niewielu z tak zwanych „zwykłych widzów” kojarzyło Richarda E. Granta. Wszystko zmieniło się w 2018 roku. Sympatyczny 62-latek wystąpił w filmie Can You Ever Forgive Me? u boku Melissy McCarthy, który przyniósł mu nominacje do wszystkich najważniejszych nagród, w tym Oscara. Mówiło się, że jeśli ktoś miał zagrozić Mahershali Alemu, to był to właśnie Grant. Ostatecznie do niespodzianki nie doszło, ale wszystko wskazuje na to, że aktor doczekał się w swojej karierze przełomu. Choć ma na koncie bardzo dobre role w bardzo dobrych filmach, większość jego CV wypełniają postaci drugoplanowe lub nawet epizody.

W Grze o tron mogliście go nie zauważyć. Grant pojawił się w szóstym sezonie show. Był członkiem trupy teatralnej wystawiającej sztukę o… Grze o tron. Brytyjczyk zagrał aktora o imieniu Izembaro – na scenie wcielał się on w króla Roberta Baratheona. Jeśli jeszcze nie możecie skojarzyć, Arya otrzymała od Jaqena H’ghary misję zabicia jednej z aktorek tej grupy. Przez większość czasu trudno Granta rozpoznać (ma na sobie tonę makijażu – w końcu udaje Baratheona), ale potem dostał też jedną scenę w garderobie, w której wypowiada słowa służące za podsumowanie jego kariery: „Nie ma czegoś takiego jak małe role”.

Max von Sydow

Serial Gra o tron

W Grze o tron wystąpił też Max von Sydow, szwedzki (a obecnie właściwie francuski – zrzekł się obywatelstwa Szwecji) aktor, którego pamiętamy głównie z występów u Ingmara Bergmana. Ale przecież nie tylko. Swoje dwie nominacje do Oscara von Sydow otrzymał za Pellego zwycięzcę oraz Strasznie głośno, niesamowicie blisko. A pamiętne kreacje zaliczył jeszcze choćby w Egzorcyście, Ucieczce do zwycięstwa albo Diunie. To jeden z tych wybitnych europejskich aktorów, którym udał się transfer do Hollywood.

Wiele osób jest zdania, że rola w Grze o tron, choć niewielka, również należy do wyjątkowych pozycji w jego aktorskiej biografii. Von Sydow w trzech odcinkach szóstego sezonu zagrał Trójoką Wronę – jedną z najbardziej tajemniczych postaci serialu. Fani książkowego pierwowzoru żałowali, że historia Bryndena Riversa (tak wcześniej nazywał się ten bohater) nie została przedstawiona szerzej, ale prawdopodobnie zakłóciłoby to rytm fabuły. Okazuje się bowiem, że mentor Brana był… synem Aegona IV Targaryena. To trochę za dużo komplikacji. Szkoda jednak, że von Sydow nie miał okazji dłużej przebywać na ekranie.

Zakończenie całego serialu za pasem. Już zapowiedziano jednak, że w oczekiwanym prequelu Gry o tron wystąpi inna aktorka nominowana do Oscara – Naomi Watts. Według spekulacji fanów książek, ma zagrać Nissę, żonę Pana Światła. Twórcy niczego jednak jeszcze nie potwierdzili. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Zdjęcia na szczęście już się rozpoczęły!

Ostatnio dodane