Zestawienie

Niezapomniane i kultowe PLAKATY z filmów science fiction

Autor: Filip Pęziński
opublikowano

Ludzkie dzieci

W naszym przeglądzie wchodzimy w plakaty z XXI wieku – poniżej minimalistyczny projekt do Ludzkich dzieci Alfonsa Cuaróna. Całość stylizowana jest na miejskie graffiti i skupia się na dosadnym taglinie: „Tego, kto będzie umierał ostatni, uprasza się o wyłączenie światła”. Mocne i bardzo w klimacie filmu.


Projekt: Monster (Cloverfield)

Cała kampania filmu Matta Reevesa oparta była na tajemnicy. Nic dziwnego, że plakat też bardziej rozbudza naszą wyobraźnię, niż mówi nam cokolwiek o fabule. Pozbawiona głowy Statua Wolności natychmiastowo kojarzy się z klasyczną Planetą małp, a prosty tagline („Coś nas znalazło”) idealnie wpisuje się w tajemniczy klimat projektu.


WALL-E

Drugi i ostatni reprezentant kina animowanego w tym zestawieniu to plakat do produkcji Pixara – filmu WALL-E. Przykład plakatu, który idealnie oddaje klimat filmu. Jest wzruszający i romantyczny.


Moon

O Moon z Samem Rockwellem w roli głównej było w okolicach premiery bardzo głośno, a zatem często trafić można było na charakterystyczny, minimalistyczny plakat, który zobaczycie poniżej. Świetna zabawa formą.


Super 8

Super 8 J.J. Abramsa to wspaniały list miłosny do filmów przygodowych Stevena Spielberga i spółki, co widać już na plakacie go reklamującym, który to bezpośrednio nawiązuje do dzieł wspomnianych tu Drew Struzana i Johna Alvina oraz po prostu klimatu kina lat 80. Zdecydowanie jeden z moich ulubionych plakatów filmowych.


Prometeusz

Ponad trzydzieści lat po premierze pierwszego Obcego Ridley Scott powraca do znanej marki, a ta ponownie pojawia się w moim zestawieniu. Prometeusz nie był filmem w pełni udanym, ale cała jego kampania reklamowa wyszła już absolutnie perfekcyjnie. Wyjątkiem nie był tu niezwykle klimatyczny, prezentowany poniżej plakat.


Under the Skin

Kameralna produkcja science fiction ze Scarlett Johansson w roli głównej pochwalić się może plakatem wręcz zjawiskowym. Przepiękna kolorystyka i kompozycja spotyka się tu z klimatem najlepszych plakatów gatunku – mnie natychmiastowo kojarzy się z prezentowanym tu plakatem do Star Treka z 1979 roku.


Interstellar

Nie jestem fanem twórczości Christophera Nolana, ale załączony poniżej plakat do Interstellar po prostu uwielbiam. Prezentuje się jak reklama zagubionego klasyka Stevena Spielberga, w czym niewątpliwie też ogromna zasługa perfekcyjnego hasła promującego: „Rodzaj ludzki narodził się na Ziemi. Nigdy nie miał na niej umrzeć”.

 


Obcy: Przymierze

Zestawienie zakończymy, po raz trzeci sięgając do serii filmów o obcym, a mianowicie jego (póki co) ostatnią odsłoną – Obcym: Przymierze z 2017 roku. Film zdecydowanie podzielił widzów, ale trudno wyobrazić mi sobie, by kogoś nie zachwycił poniższy plakat. Moim zdaniem jest to projekt, który śmiało można nazwać arcydziełem.


Więcej o autorach niektórych z prezentowanych tu plakatów znajdziecie TUTAJ.

Ostatnio dodane