Zestawienie

Najlepiej ODMŁODZENI i POSTARZENI aktorzy

Autor: Dawid Myśliwiec
opublikowano

Jared Leto w Mr. Nobody (2009): 38 lat → 117 lat

Trudno to uznać za wyjątkowo wiarygodną transformację, ale biorąc pod uwagę, że Mr. Nobody to nie komiksowy blockbuster, tylko europejskie sci-fi, należy docenić skrupulatną charakteryzację. Tym bardziej, że Jareda Leto trzeba było postarzyć ekstremalnie, bo aż o 80 lat! Rezultat jest efektowny, choć odrobinę przeszarżowany – przypomina nieco przemiany Brada Pitta z Ciekawego przypadku Benjamina Buttona, a na Mr. Nobody mogli wzorować się z kolei charakteryzatorzy pracujący przy szwedzkiej komedii Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął (2013).

Arnold Schwarzenegger w Terminator: Genisys (2015): odmłodzony o 31 lat

Odmłodzony Terminator

Najpierw była katastrofalna próba pokazania “Arniego bez Arniego” w Terminator: Ocalenie – o niej chcielibyśmy zapomnieć jak najszybciej. Później jednak doczekaliśmy premiery Genisys, filmu samego w sobie katastrofalnego, ale zawierającego jeden z najlepszych przykładów cyfrowego odtworzenia młodszej wersji aktora – w tym przypadku chodzi oczywiście o Schwarzeneggera. Choć różnice w fizys Terminatora z 1984 roku i tego z 2015 są dość oczywiste, zachwyca płynność wykonania “synthespiana”, czyli wirtualnego aktora. To pewnie najbardziej syntetyczny z wymienionych w tym zestawieniu przykładów, ale robi tak duże wrażenie, że nie sposób było nie umieścić go na liście.

Chris Evans w Avengers: Koniec gry (2019): postarzony o… trudno powiedzieć

Postarzony Chris Evans

Czasowe kontinuum MCU jest tak chaotyczne, że trudno dokładnie oszacować, ile lat ma Steve Rogers, gdy pojawia się w jednej z ostatnich scen Avengers: Koniec gry, ale prawdopodobnie około stu. Dla fanów Kapitana Ameryki widok posuniętego w latach Steve’a był jednocześnie przerażający i rozczulający – twarz Chrisa Evansa została postarzona niezwykle wiarygodnie poprzez specjalną protezę twarzy i efekty CGI. Dobrze było zobaczyć szczęśliwego Capa, ale jednocześnie lata, które dodano mu w finale Końca gry, sugerowały jednoznacznie, że jest to pożegnanie…

Michelle Pfeiffer w Ant-Man i Osa (2018): odmłodzona o ok. 20 lat

Nie jest to może najbardziej spektakularna przemiana, ale krótkie sceny, w których Michelle Pfeiffer zostaje odmłodzona o jakieś 20 lat, wyglądają bardzo naturalnie – może to po prostu słabość oddanego fana, ale dobrze było zobaczyć tę buzię w wersji, która zawróciła widzom w głowie w latach 90. Żeby jednak nie było żadnych wątpliwości, współczesna Michelle to wciąż zabójczo piękna i utalentowana kobieta, dlatego miejmy nadzieję, że będziemy ją oglądać na ekranie jak najczęściej w pełnej krasie, bez konieczności cyfrowego odejmowania lat.

BONUS: Brad Pitt w Ciekawym przypadku Benjamina Buttona (2008)

Brad Pitt

Film Davida Finchera – zresztą jeden z jego najsłabszych – nie przetrwał próby czasu i po 11 latach od premiery techniki postarzania i odmładzania Brada Pitta robią nie najlepsze wrażenie. Ciekawy przypadek Benjamina Buttona to jednak film, który w największym stopniu wykorzystuje te zabiegi i w którym stanowią one nierozerwalną część głównej historii, dlatego uznałem, że Benjamin Button zasługuje na co najmniej “honorable mention”.

Ostatnio dodane