Zestawienie

NAJDROŻSZE KINA NA ŚWIECIE. Majątek za bilety!

Autor: Gracja Grzegorczyk
opublikowano

Pamiętam jeszcze czasy, gdy jako dzieciak płaciłam 10 zł za bilet w kinach, gdzie zasiadałam każdego weekendu w fotelach tak pluszowych, że za każdym razem zapadałam się w nich. Niestety obecnie królują multipleksy, które do najtańszych nie należą, zwłaszcza jeżeli liczymy nie tylko cenę biletu, lecz także dodatki. Jako zwolenniczka bardziej kameralnego podejścia za każdym razem złoszczę się, gdy muszę siedzieć na sali kinowej nie w tradycyjnym kinie.

Dziś postanowiłam przedstawić wam listę kin, które nie bez powodu nazywane są najdroższymi na świecie.

The TCL Chinese Theater – Los Angeles

Zaczynamy od Hollywood. Kino znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Alei Gwiazd i zostało udostępnione 18 maja 1927 roku, a jego otwarcie wywołało nawet zamieszki. Pierwotna nazwa kina to Grauman’s Chinese Theater. Szacuje się, że jego powstanie kosztowało ogromną jak na tamten czas sumę 2 milionów dolarów – tylko 10 razy mniej niż budowa ponad 100-piętrowego Empire State Building. Do dzisiaj ten ekstrawagancki obiekt pozostaje jednym z najsławniejszych w historii Hollywood. Każdego roku w kinie odbywają się najważniejsze premiery, przy czym samo miejsce było „gospodarzem” trzech ceremonii rozdania Oscarów i pojawiło się w licznych filmach. Na chwilę obecną szacuje się, że standardowy bilet kosztuje około 16 dolarów (60 zł), a na ważniejsze wydarzenia cena biletu przekracza 20 dolarów (75 zł).

Odeon: Leicester Square – Londyn

Brytyjski Odeon zostało wybudowany w roku 1937 i do dziś odbywają się w nim najważniejsze premiery. Nazwa obiektu stanowi akronim hasła reklamowego: „Oscar Deutsch Entertains Our Nation” (oznacza: Oskar Deutsch zabawia nasz naród). Wysokie ceny podyktowane są tym, że kino usytuowane jest w prestiżowym miejscu oraz że jest częścią sieci. Ponadto, to właśnie tu członkowie rodziny królewskiej przybywają na wydarzenie zwane Royal Film Performance. Za normalny bilet trzeba wydać 22 dolary (ok. 83 zł), a za miejsce w królewskiej loży zapłacić 29 dolarów (ok. 109 zł).

iPic – Nowy Jork

Ogólnokrajowa amerykańska sieć iPic zapewnia kinomanów, że oferuje niezwykłe doznania, jeżeli chodzi o oglądanie filmów. W przypadku kina w Nowym Jorku można być pewnym, że do tych doznań będzie należał spory ubytek zawartości portfela. Sam bilet kosztuje 32 dolary (120 zł). W jego cenie znajdują się prywatny podwójny skórzany fotel, poduszka oraz koc. Dodatkowo widzowie do dyspozycji mają napoje, przekąski, a nawet posiłek przed seansem lub w jego trakcie. Oczywiście to dodatkowy koszt, rzędu nawet 16 dolarów (60 zł) za pizzę czy 10 dolarów (ok. 38 zł) za frytki, nie mówiąc już o drinkach w cenie 22 dolarów (ok. 83 zł).

The BFI Imax – Londyn

Kino będące wizytówką Brytyjskiego Instytutu Filmowego, który wykorzystuje je do organizowania większości wydarzeń z nim związanych. Powstałe w 1999 roku BFI znajduje się aktualnie pod skrzydłami przytaczanego wyżej kina ODEON, co przekłada się oczywiście na niebotyczne ceny biletów. Najbardziej kasowe filmy w „godzinach szczytu” można zobaczyć za 30 dolarów (ok. 113 zł), podczas gdy oglądanie opery to koszt nawet 50 dolarów (ok. 188 zł). Z drugiej strony, jest za co płacić – BFI dysponuje największym ekranem kinowym w całej Wielkiej Brytanii, projektorem IMAX oraz takim, na którym możliwe jest wyświetlanie filmów na taśmie 70 mm.

Ostatnio dodane