Zestawienie

KUMPLE SPOD CELI. Aktorzy, którzy siedzieli w więzieniu

Autor: Agnieszka Stasiowska
opublikowano

Aleksandra Gietner

Ze swojej szansy nie skorzystała niestety młoda gwiazda filmu Cześć, Tereska (2001), Aleksandra Gietner. Pochodząca z patologicznej rodziny dziewczyna była chwalona za swoją kreację filmową, która de facto kreacją nie była. Gliński zaryzykował, angażując do swojego filmu amatorkę, osiągnął jednak doskonały efekt, wykorzystując nie tylko możliwości aktorskie Gietner i partnerującej jej Karoliny Sobczak, ale ich niewesołe doświadczenie życiowe. Niestety popularność filmu nie odmieniła życia Aleksandry Gietner, która nadal igrała z wymiarem sprawiedliwości. Za rolę w Cześć, Tereska otrzymała od Jurorów Festiwalu Filmowego w Chicago wyróżnienie dla najlepszej młodej aktorki i zaproszenie na odbiór nagrody w Stanach Zjednoczonych. Nie poleciała. W czasie, gdy trwała gala, Gietner okradała sklep w rodzinnych Pabianicach. W roku 2005 młoda aktorka została skazana na dwa lata i cztery miesiące pozbawienia wolności za udział w napadzie z użyciem niebezpiecznego narzędzia, w lipcu 2006 usłyszała kolejny wyrok: trzy miesiące w zawieszeniu na trzy lata za posiadanie amfetaminy. Cztery lata później Gietner znów trafia do więzienia, skazana za serię kradzieży, włamań, posiadanie amunicji i groźby karalne. W 2012 roku, po wyjściu na wolność, aktorka udzieliła swojego ostatniego wywiadu.

Robert Downey Jr.

Inaczej potoczyły się losy Roberta Downeya Jr. Niezwykle popularny obecnie aktor (Iron Man, Sherlock Holmes) pod koniec lat 90. borykał się z uzależnieniem od narkotyków. Wydawało się że na skutek licznych zatrzymań jego kariera jest nieodwołalnie skończona. Wielokrotnie skazywany, podobnie jak Michelle Rodriguez, Robert Downey Jr. nie zastosował się do obowiązku wynikającego z postanowień okresu warunkowego i w roku 1999 nie pojawił się na teście narkotykowym. Na skutek tego „niedopatrzenia” aktor odsiedział rok z trzyletniego wyroku w kalifornijskim więzieniu. Narkoman i recydywista, był wtedy wrakiem człowieka bez wielkich nadziei na przyszłość. Z nałogu pomogła mu wyjść Susan Levin, jego późniejsza żona. Można śmiało powiedzieć, że to jej zawdzięczamy tego Iron Mana, którego dziś kochają widzowie na całym świecie.

Danny Trejo

Jeśli dopuszczalne byłoby ocenianie kogokolwiek po wyglądzie, to nie pomylilibyśmy się za wiele w ocenie, patrząc na Danny’ego Trejo. Ten znany z Maczety i Desperado zakapior pod koniec lat 50. i w latach 60. spędził za kratkami ponad dziesięć lat w kilku podejściach z powodu licznych i różnorodnych zarzutów. Ma na koncie włamania, rozboje, posiadanie narkotyków. Część jednego ze swoich wyroków odsiedział w słynnym więzieniu stanowym San Quentin. No cóż, taki wygląd nie przychodzi darmo. Zmianę w życiu aktora przyniosły zamieszki więzienne w roku 1968. Trejo trafił do karceru i to dało mu jednak do myślenia. Obiecał sobie, że jeśli wyjdzie z tego zamieszania cało, zmieni się – i tak zrobił. Zaliczył z sukcesem program 12 kroków, wyszedł na prostą i nawet zaczął pracować z trudną młodzieżą. To z kolei zaprowadziło go na plan filmowy – jeden z jego podopiecznych pracował przy filmie Andrieja Konczałowskiego Uciekający pociąg (1985). Scenarzysta tego filmu powierzył Trejo udzielanie lekcji boksu dla Erica Robertsa, gwiazdy filmu. Potem zaproponowano mu rolę statysty i od tej pory Trejo służy za nader wdzięcznego bad guya wielu reżyserom.

Tomasz Preniasz-Struś

I jeszcze jedna smutna historia z naszego lokalnego podwórka. Aktor Tomasz Preniasz-Struś, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, odtwórca roli Kobry w Młodych wilkach i Młodych wilkach 2, znany także z ról serialowych w takich sztandarowych produkcjach polskich jak Klan czy Na Wspólnej, wychowywał się w domu, w którym alkohol był stale obecny. W sierpniu 2006 r. podczas jednej z libacji pobił swoją matkę – ze skutkiem śmiertelnym. Został skazany na karę pozbawienia wolności i wyszedł z więzienia po 2 latach. Po odbyciu kary wystąpił jeszcze m.in. w serialu Czas patriotów.

Gwiazdy filmowe, choć to wydaje się czasem niemożliwe, nie stoją ponad prawem. Zdjęcie z charakterystyczną tabliczką znajduje się w portfolio Hugh Granta, Mela Gibsona, Kiefera Sutherlanda, oczywiście Charliego Sheena. Na pryczy spali Christian Slater, Sean Penn, a nawet Frank Sinatra. Patrząc na opisane wyżej przypadki, można pocieszać się myślą, że Temida zaiste jest ślepa. A najważniejsze, to aby ci, którzy trafią w jej czułe ramiona, przejrzeli na oczy.

Ostatnio dodane