Zestawienie

Kino kontra rzeczywistość. SŁYNNI AKTORZY, KTÓRZY ZAGRALI AUTENTYCZNE POSTACIE

Autor: Filip Pęziński
opublikowano


Kino od dawna lubi karmić się tym, co wydarzyło się naprawdę, i jako swoich bohaterów przedstawiać prawdziwe, zapisane w historii postaci. Bardzo często są to jednak filmy osadzone w mniej lub bardziej odległej epoce. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy twórcy odważnie podejmują się zadania przeniesienia na ekran postaci wciąż żyjących.

Jak wypadają te filmy, castingowe decyzje i – przede wszystkim – co o produkcjach sądzą ich prawdziwi bohaterowie?

Al Pacino jako Lowell Bergman (Informator)

Lowell Bergman to znany amerykański dziennikarz dochodzeniowy i producent telewizyjny. W 1983 dołączył do CBS News jako producent „60 Minutes” – niezwykle uznanego magazynu informacyjno-publicystycznego. Bergman jest także profesorem na UC Berkeley Graduate School of Journalism, jednej z czołowych szkół dziennikarstwa w Stanach.

W 1999 roku na ekranach kin zadebiutował Informator, thriller dziennikarski Michaela Manna, który – inspirowany prawdziwymi wydarzeniami – przedstawiał przebieg śledztwa Bergmana w sprawie przemysłu tytoniowego i świadomego dodawania do papierosów środków uzależniających. W rolę dziennikarza wcielił się Al Pacino, a sam film nominowany był do siedmiu Nagród Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film.

Bergman, który był konsultantem na planie, ocenił film jako emocjonujący, polityczny i generalnie oddający prawdę. Mówiąc o filmowej interpretacji jego osoby, nieco żartobliwie stwierdził:

Nie jestem Włochem, nie jestem tak niski jak Al Pacino, nie mam żony blondynki, która woła do mnie „kochanie” i nie krzyczę regularnie na moich szefów.

Denzel Washington jako Frank Lucas (American Gangster)

Frank Lucas to amerykański gangster, handlarz narkotyków działający na terenie Harlemu w późnych latach 60. i wczesnych latach 70. Dzięki udanemu śledztwu policyjnemu został aresztowany i skazany na 70 lat pozbawienia wolności. Więzienie opuścił jednak już w 1991 roku ze względu na współpracę z FBI. Obecnie stanowi kogoś na kształt celebryty – udziela wywiadów i spotyka się z takimi postaciami jak np. Snoop Dogg.

W 2007 historię Lucasa przybliżył widzom Ridley Scott w swoim filmie American Gangster, w którym w rolę tytułowego gangstera w brawurowy sposób wcielił się Denzel Washington. Film Scotta zebrał pozytywne opinie widzów oraz krytyków i był nominowany do wielu prestiżowych nagród.

Frank Lucas nie krył ekscytacji filmem Scotta i był pod ogromnym wrażeniem roli Washingtona. Przyznał przy tym, że większość filmu to służąca lepszej narracji fikcja. „Tylko dwadzieścia procent filmu to prawda” – powiedział.

Ostatnio dodane