search
REKLAMA
Zestawienie

Jak potoczyły się losy aktorów z KULTOWYCH polskich filmów i seriali dla młodzieży?

Łukasz Budnik

27 maja 2020

REKLAMA

Już kilka pokoleń śledziło losy postaci, w które wcielali się w kultowych serialach i filmach dla młodzieży realizowanych głównie w latach siedemdziesiątych. Większość z nich przed swoimi występami nie miała aktorskiego doświadczenia, a mimo to stworzyli niezapomniane kreacje. Jak dziś wyglądają i jak potoczyły się ich losy? Sprawdzamy to poniżej. 

Uwaga: w zestawieniu uwzględnieni zostali aktorzy, którzy nie zniknęli całkowicie z radaru i których późniejsze zdjęcia są dostępne w sieci. Część z występujących w ogóle nie pojawiała się już później przed kamerami, a ich historie nieraz były wyjątkowo tragiczne – wśród nich jest choćby Edward Dymek, znany z roli “Mandaryna” w Wakacjach z duchami, który w dorosłości zmagał się z ubóstwem oraz bezdomnością i zmarł przedwcześnie.


Agnieszka Krukówna

Odtwórczyni tytułowej roli w Jance w 1999 roku otrzymała Orła oraz Złotą Kaczkę za tytułową rolę w filmie Farba, pojawiła się też w Liście Schindlera. Dalsze lata to już występy epizodyczne – Krukówna zmagała się z problemami osobistymi i zdrowotnymi, cierpiała między innymi na depresję. Dziś jest w dużo lepszej formie. Ostatnio pojawiła się w 2018 roku w filmie Klementyna.

Anna i Wojciech Sieniawscy

Choć w serialu Dziewczyna i chłopak rodzeństwo grało bliźniaków, to Anna Sieniawska jest o rok starsza od swojego brata. Oboje potraktowali występ w miniserialu jako jednorazową przygodę.  Po latach ukończyli studia prawnicze, a teraz wspólnie prowadzą kancelarię.

Filip Łobodziński

Łobodziński po występach w serialach młodzieżowych pojawił się jeszcze w Poszukiwanym, poszukiwanej Stanisława Barei oraz w Myszy Wiktora Skrzyneckiego. Później jednak skierował karierę na inną ścieżkę. Zajął się dziennikarstwem (prowadził np. “Wiadomości”), tłumaczeniami (między innymi twórczość Boba Dylana oraz produkcje Disneya) i muzyką – wraz z Jarosławem Gugałą założył Zespół Reprezentacyjny, w którym śpiewa i gra.

Henryk Gołębiewski

Jak wiele innych gwiazd tamtego okresu, Henryk Gołębiewski nie miał wykształcenia aktorskiego – został odkryty podczas castingów do filmu Abel, twój brat i wkrótce zyskał dużą popularność – zagrał między innymi w Podróży za jeden uśmiech (jako Poldek), Wakacjach z duchami (“Pikador”) i Stawiam na Tolka Banana (“Cegiełka”). Później  grywał już rzadko i w rolach epizodycznych – przełomowa okazała się dla niego rola w filmie Edi. Dziś można go oglądać na przykład w Lombardzie. Życiu pod zastaw.

Agata Siecińska

Po występie w roli Karioki w Stawiam na Tolka Banana Siecińska pojawiła się jeszcze w filmach Koniec wakacji oraz Doktor Judym. Nie kontynuowała jednak kariery aktorskiej – w latach 1979–1981 studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, później przeniosła się do Paryża. Dziś jest uznaną malarką.

Sławomir Wronka

Odtwórca roli Adasia Niezgódki w Akademii pana Kleksa także nie podążył aktorską ścieżką. W latach 1992-1997 studiował na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, zaś w 2002 roku został doktorem fizyki. W 2010 roku kierował zespołem, który stworzył pierwszy na polskim rynku detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych.

Grzegorz Ruda

Ruda zyskał popularność dzięki występowi w Tajemnicy Sagali, kultowym serialu z lat dziewięćdziesiątych. Także on postanowił nie kontynuować kariery aktorskiej. W 2019 roku w jednej z telewizji śniadaniowych opowiadał o tym, że dziś pracuje jako taksówkarz w Warszawie, a w wolnych chwilach gra w piłkę nożną.

Marian Tchórznicki

Tchórznicki zagrał główną rolę w serialu Do przerwy 0:1 (i jego filmowej wersji), gdzie wcielił się w Paragona. Była to jednak jednorazowa przygoda, a jego późniejsze losy były trudne. Tchórznicki ukończył szkołę poligraficzną, jednak nie podjął się pracy w zawodzie. W zamian skręcił w stronę nielegalnych interesów, a później zmagał się z alkoholizmem. Dziś pracuje w budowlance.

Stanisław Niemierowski, Roman Mosior, Tomasz Samosionek

Trójka tych panów razem zagrała za młodu w serialu Samochodzik i templariusze. Podobnie jak wielu innych tu wymienionych, nie kontynuowali kariery aktorskiej. Mosior ówcześnie wystąpił jeszcze między innymi w Wakacjach z duchami, jednak w dorosłości poświęcił się studiowaniu germanistyki. Niemierowski ostatni raz na ekranie pojawił się w Przyspieszeniu z 1984 roku. Samosionek powrócił na ekran trzydzieści lat później, grając epizody – między innymi we Wszystko będzie dobrze z 2007. Współczesne zdjęcie powyżej pochodzi z 2010 roku.


Zmarli

Jacek Zejdler

Odtwórca tytułowej roli w Stawiam Tolka Banana zmarł tragicznie 2 stycznia 1980, kilkanaście dni przed dwudziestymi piątymi urodzinami. Okoliczności jego śmierci pozostają nieznane. W 2010 roku sugerowano, że aktor popełnił samobójstwo z powodu zawodu miłosnego (trując się gazem), jednak podejrzewano też, że został zamordowany ze względu na swoją działalność w opozycji antykomunistycznej w Łodzi. Przed śmiercią wystąpił jeszcze w filmie Wesela nie będzie

 Sergiusz Lach

Odtwórca roli Filipka w Stawiam na Tolka Banana to kolejna osoba na liście, która nie kontynuowała kariery aktorskiej po sukcesie serialu. Lata później Lach zajmował się fotografią reporterską i działał w „Solidarności”, gdzie dokumentował wydarzenia. W połowie lat 80. wyjechał do Szwecji, uzyskał obywatelstwo tego kraju i założył rodzinę, z którą zamieszkał w Sztokholmie. Zmarł w 2015 roku.

Andrzej Kowalewicz

Po roli Janka “Cygana” w Stawiam na Tolka Banana Kowalewicz miał szansę zagrać  skrzypka w filmie Sędziowie (1974) Konrada Swinarskiego, odrzucił jednak tę propozycję. W późniejszych latach podróżował po świecie i prowadził działalność handlowca. W 2012 roku zginął w wypadku samochodowym.

Avatar

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA