Zestawienie

Gwiazdy kiedyś UWIELBIANE, dziś ZNIENAWIDZONE

Autor: Przemysław Mudlaff
opublikowano

Kevin Spacey – niezatarte wrażenia

Kevin Spacey niewątpliwie na zawsze pozostanie tzw. ikoną popkultury. Okrzyknięty jednym z najlepszych aktorów swojego pokolenia artysta ma na koncie dwa Oscary. Ponadto za sprawą jego roli Franka Underwooda w produkcji House of Cards Netflix stał się pierwszym serwisem streamingowym, który nominowano do najważniejszych serialowych nagród. Takie osiągnięcia są z pewnością nie do zatarcia. Nie do zatarcia są jednak również oskarżenia wobec Spaceya, który rzekomo dopuścił się ponad 30 napaści seksualnych. Chociaż w lipcu ubiegłego roku sąd w Massachusetts uznał, że aktor jest niewinny zarzucanych mu czynów wobec 18-latka z Nantucket, to przed artystą jeszcze mnóstwo rozpraw. Niewątpliwie wpływają one na rozwój, a raczej zastój kariery Spaceya, którego nazwisko pojawiające się przy okazji jakiegoś filmu wpływa i pewnie będzie ciągle wpływać niekorzystnie na jego odbiór.

Bill Cosby – upadek mitu

Bill Cosby

Upadek mitu Billa Cosby’ego był ogromnym ciosem dla wszystkich fanów komika oraz osób, które wychowały się na fantastycznym serialu Bill Cosby Show (1984-1992). William Henry Cosby Jr. to jednak nie tylko człowiek odpowiedzialny za wspomnianą produkcję. Był m.in. pierwszym czarnym aktorem, który znalazł angaż w amerykańskim serialu telewizyjnym (I Spy) i pierwszym czarnym aktorem uhonorowanym aż trzema nagrodami Emmy. Wszystkie powyższe osiągnięcia i cała popularność Cosby’ego została jednak zaprzepaszczona w momencie, gdy ponad 50 kobiet oskarżyło komika o gwałt. Według rankingu Q Scores, który mierzy korzystne i niekorzystne opinie Amerykanów na temat osób i marek, Bill Cosby wzbudził największą niechęć wśród wszystkich ankietowanych gwiazd. Wzrost negatywnych ocen aż o 43 oczka to największy tego typu przyrost w historii badania. Nic w tym dziwnego. Po pierwsze, artysta w oczach opinii publicznej najwyraźniej czuł się bezkarny, ponieważ zyskał wcześniej ogromną popularność. Po drugie, zeznania ofiar napaści są przerażające. Po trzecie wreszcie, w przeciwieństwie do wymienionego wyżej Spaceya, Cosby’emu udowodniono trzy przestępstwa na tle seksualnym i skazano na 10-letnią odsiadkę. Czy taką osobę można wciąż uwielbiać i nadal nazywać „Tatą Ameryki”?

BONUS

Amber Heard i Johnny Depp

Procesowi Heard i Deppa przyglądają się zapewne duże studia, z którymi aktorzy mają podpisane kontrakty.

Konfrontacją pomiędzy Amber Heard a Johnnym Deppem żyje od kilku lat cały plotkarski świat. Oskarżenia rzucane przez obie strony konfliktu są niezwykle poważne, a im dłużej trwa cała sprawa, tym trudniej będzie gwiazdom o kolejne filmowe kontrakty. Co prawda Amber Heard nie należała raczej nigdy do kochanych gwiazd kina, ale z pewnością cała sytuacja, a szczególnie rewelacje dotyczące znęcania się nad byłym mężem, nie wpływają korzystnie na rozwój jej kariery. Jeszcze gorzej w tym kontekście zdaje się mieć słynny odtwórca roli Jacka Sparrowa z serii Piraci z Karaibów. Aktor jest przecież m.in. gwiazdą filmów z uniwersum Harry’ego Pottera – Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Nie sądzę, aby ciągnący się proces z Amber nie miał wpływu na ewentualne decyzje twórców o przyszłości aktora w kolejnych produkcjach. Myślę, że zarówno wytwórnia Warner Bros., jak też sama J.K. Rowling bacznie przyglądają się tej sprawie.

Jakie gwiazdy najpierw pokochaliście, a następnie znienawidziliście? Podzielcie się komentarzami!

Ostatnio dodane