search
REKLAMA
Zestawienie

FILMY oparte na PRAWDZIWYCH SKANDALACH

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

8 stycznia 2019

REKLAMA

Kłamstwo (2016)

Kłamstwo opowiada o głośnym pozwie, który brytyjski pisarz David Irving wytoczył prof. Deborah Lipstadt i wydawnictwu Penguin Books w związku z zarzuceniem mu promowania tak zwanego kłamstwa oświęcimskiego, czyli negacji Holocaustu. Istotne jest, że rozprawa odbywać się miała w Wielkiej Brytanii, gdzie ciężar dowodowy leży po stronie osoby oskarżonej. W efekcie obrona pani profesor musiała niejako udowodnić prawdziwość Holocaustu. To trzymający do samego końca w napięciu dramat sądowy, gdzie każde słowo, gest oraz ruch mają znaczenie. Nie można bowiem zapominać, że Irving to nie tylko – zdaniem większości naukowców – świetny historyk, który na II wojnie światowej zna się jak nikt, lecz także, jak się okazało, prawnik, co idealnie zostało przedstawione w filmie. Produkcja zebrała szereg dobrych ocen od krytyków i była nominowana między innymi do nagrody BAFTA w kategorii najlepszy film.

BONUS

Zakazana namiętność (2001)

Peter Bogdanovich stworzył swój film na podstawie niezwykłej historii śmierci, a dokładniej tajemniczego morderstwa producenta filmowego Thomasa Ince’a. Stało się ono przedmiotem nieustannych domniemywań oraz częścią hollywoodzkich miejskich legend. Zgodnie z fabułą filmu właściciel jachtu William Randolph Hearst podejrzewa swoją kochankę o romans z Charliem Chaplinem. Zazdrosny zabija Ince’a, biorąc go omyłkowo za rywala. By ukryć całe zdarzenie, władzom przekazana zostaje informacja, że ranny Ince’a chciał popełnić samobójstwo z powodu kochanki (miała go zostawić w dzień jego urodzin). Doktor co prawda orzekł śmierć na skutek zawału serca, jednak zdaniem niektórych bardziej prawdopodobna jest wersja, iż został postrzelony, a następnie pozostawiony w domu na pewną śmierć. Sprawa jest tym bardziej szemrana, że nikt, kto znajdowały się tamtego dnia na statku, nie został przesłuchany, nikt później nie mówił o tym, co faktycznie się stało, a ciało denata zostało natychmiast skremowane, zanim można było przeprowadzić jakąkolwiek autopsję. Na przestrzeni lat zarówno Marion Davies, jak i Charlie Chaplin zmieniali swoje wersje tamtych wydarzeń, aż w końcu stwierdzili, że nigdy nie było ich na statku, podczas gdy Ince przez wiele tygodni był chory.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA