Zestawienie

Dokumenty o ZJAWISKACH PARANORMALNYCH. Prawda straszniejsza od fikcji?

Autor: Gracja Grzegorczyk
opublikowano

Dokumenty o tematyce paranormalnej od zawsze wzbudzały zainteresowanie widzów oraz stanowiły przedmiot namysłu: czy mamy do czynienia z autentycznymi zdarzeniami, czy może ze zgrabnie zmontowaną fikcją? Zjawiska paranormalne stanowią bowiem kategorię zjawisk, które nie tylko nie zostały potwierdzone w sposób naukowy, lecz także stoją w całkowitej sprzeczności z poszczególnymi teoriami naukowymi.

Temat ten jednak jest uwielbiany przez reżyserów filmowych oraz widzów czerpiących przyjemność z oglądania tajemniczych historii o duchach czy demonach. Sama jestem wielką fanką tego typu zjawisk, niemniej moi wykładowcy antropologii zawsze podkreślali, że zajmowanie się egzorcyzmami bądź szamanizmem wiąże się z wielkim niebezpieczeństwem. Wciąż nie wiem, ile jest w tym prawdy, a ile wyłącznie irracjonalnego strachu przed nieznanym.

Dziś zebrałam dla was listę dokumentów o tematyce paranormalnej, które sprawią, że zaczniecie się poważnie zastanawiać nad prawdziwością zdarzeń w nich przedstawionych.

Interview With A Poltergeist (2007)

Dokument przedstawia historię, która wydarzyła się pomiędzy rokiem 1977 a 1978. To klasyczna opowieść o duchu nawiedzającym rodzinę. Mamy więc przedmioty, które same z siebie zmieniały miejsce położenia, dźwięki pochodzące nie wiadomo skąd czy dziwne wydarzenia dziejące się w nocy. Jedna z bohaterek dokumentu podobno potrafiła komunikować się z duchem nawiedzającym dom i mówiła jego głosem, co zostało uwiecznione na video. Pozornie można by pomyśleć, że to kolejne oszustwo, niemniej w wydarzeniach uczestniczyły osoby trzecie, które nie tylko nie znały rodziny, ale nie miały też żadnych profitów w potwierdzeniu historii. Czy faktycznie to wszystko miało miejsce? Do końca nie wiadomo, ale na pewno warto zobaczyć ten dokument – sprawi, że ciarki przejdą wam po plecach. Co ciekawe, to właśnie ta historia stała się podstawą scenariusza Obecności 2.

Paranormal Witness (2011 – 2016)

Nie do końca jest to dokument w czystej formie, niemniej postanowiłam umieścić tę pozycję na mojej liście, gdyż stanowi zapis przerażających historii osób, które opowiadają o swoich paranormalnych przeżyciach. 64 odcinki składają się na interesującą relację, która wcale nie wydaje się całkowicie wyssana z palca. Całość dodatkowo jest niezwykle klimatyczna, co tylko potęguje efekt grozy. Twórcy nie pokazują dowodów w postaci zdjęć czy taśm video, ale widać po uczestnikach serii, że niezwykle trudno jest wrócić im do opowiadanych wydarzeń, a ich emocje są jak najbardziej prawdziwe. Seria bez wątpienia pozwoli na chwilę zwątpić widzom w naukowe wytłumaczenia zjawisk paranormalnych.

My Amityville Horror (2012)

W tym przypadku jeden z uczestników wydarzeń z 1975 roku postanawia po wielu latach opowiedzieć swoją wersję historii którą przeżył, gdy był jeszcze dzieckiem. To wybuchowa mieszanka opowieści o duchach z psychologicznymi torturami przedstawiona przez osobę będącą ich naocznym świadkiem. Całość wydaje się jeszcze bardziej niepokojąca ze względu na fakt, że zanim doszło do zdarzeń opowiedzianych w dokumencie, w tym samym domu w trakcie snu wymordowana została sześcioosobowa rodzina. Narrator dokumentu przedstawia dziwaczne zdarzenia ze swojego życia, a także jak wpłynęły one na jego dalsze losy, które nawet dla fanów horrorów mogą okazać się zbyt pokręcone. Co tak naprawdę wydarzyło się w Amityville i czy da się to wytłumaczyć w racjonalny sposób, tego chyba nikt nie wie, ale sam dokument daje do myślenia.

Przełęcz Diatłowa

Istnieje wiele dokumentów na temat wydarzeń z Przełęczy Diatłowa (jak również film fabularny z 2013) – jedne lepsze, inne gorsze – niemniej wszystkie są zgodne co do jednego: do dzisiaj nie można w sposób racjonalny wytłumaczyć tego, co wydarzyło się w 1959 roku. Dlaczego podróżnicy uciekali w nocy bez butów i ubrań? Co zabiło niektórych z nich, łamiąc im żebra z siłą tak niewyobrażalną, że żaden człowiek nie byłby w stanie tego dokonać? Dlaczego ciała zamordowanych osób były napromieniowane? Czy tajemnicze obiekty, które tamtej nocy pojawiły się na niebie, to UFO? A może uczestnicy wyprawy rozwścieczyli tamtejsze plemię tubylców, które zgodnie z wierzeniami nasłało na nich potwora? Nikt do tej pory nie znalazł odpowiedzi na te pytania, a tajemnica przełęczy wciąż pozostaje nierozwiązaną zagadką.

Exorcists: The Shocking Truth

Nie jest to idealny dokument, niemniej warto zwrócić na niego uwagę ze względu na przedstawienie poszczególnych aspektów „zjawiska”, jakim są egzorcyzmy. Mamy więc księdza, który opowiada o swoich doświadczeniach, mamy osoby opętane i debatę na temat religia vs nauka. Wiele osób nadal zastanawia się, czy tego typu przypadki faktycznie mają miejsce. Niestety dokument nie odpowiada bezpośrednio na to pytanie, ale jest na tyle sugestywny, że trudno nie uwierzyć w istnienie demonów czy opętań.

Ostatnio dodane