search
REKLAMA
News

Wybitny pisarz science fiction był fanem STAR WARS. Zdradził, co krzyknął po “Imperium kontratakuje”

Isaac Asimov nie krył swojej sympatii do dzieła George’a Lucasa.

Łukasz Budnik

19 października 2023

REKLAMA

Star Wars ma miliony fanów na świecie, a wśród nich nie brakuje znanych osób. Jednym z miłośników świata stworzonego przez George’a Lucasa był Isaac Asimov, pisarz znany między innymi ze swoich powieści z gatunku science fiction. Był jednym z najbardziej płodnych autorów wszech czasów, napisawszy około 500 książek.

Asimov, który napisał takie powieści, jak np. Ja, robot (zaadaptowane wiele lat później na film z Willem Smithem) czy Fundacja (na podstawie tej książki powstał z kolei serial), nie był wielkim entuzjastą popularnych produkcji SF (Planetę Małp czy Powrót do przyszłości określał jako “przyzwoite”), jednak space opera w postaci Gwiezdnych wojen zdecydowanie trafiła w jego gust.

Asimov był jednym z widzów, którzy mieli okazję przedpremierowo obejrzeć Imperium kontratakuje, drugą część oryginalnej trylogii. Gdy film dobiegł końca, pisarz wstał i krzyknął “Włączcie część trzecią!”. Sam Asimov wspominał o tym momencie u Davida Lettermana, pisał też o tym w książce “Star Wars – The Making Of Return Of The Jedi” autor John Phillip Peecher. W talk show pisarz był niepocieszony, że gdy twórcy Star Wars skończą tworzyć wszystkie zaplanowane części (wówczas mówiło się o dziewięciu), on nie będzie już żyć, co uznał za nieuczciwe. Jak wiemy, faktycznie powstało dziewięć odsłon gwiezdnej sagi (trzy bez udziału Lucasa) choć niestety Asimov nie doczekał nawet premiery pierwszego z prequeli, Mrocznego widma (1999), zmarł bowiem w 1992 roku.

Poniżej fragment wywiadu z Lettermanem:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA