search
REKLAMA
Zestawienie

WŁOSKIE WAKACJE. Słoneczne filmy rozgrywające się w ojczyźnie spaghetti

Michalina Peruga

21 czerwca 2019

REKLAMA

Utalentowany pan Ripley (włoski tytuł: Il talento di Mr. Ripley)

Psychopatyczny (choć tego na początku filmu jeszcze nie wiemy) Tom Ripley (Matt Damon) zostaje wysłany do Włoch, aby namówić do powrotu do Stanów rozpieszczonego syna pewnego milionera. Z Nowego Jorku bardzo szybko akcja przenosi się do idyllicznego miasteczka Mongibello, gdzie urzędują młody playboy-milioner (Jude Law) i jego piękna dziewczyna (Gwyneth Paltrow). W rzeczywistości miasto o takiej nazwie nie istnieje, a Mongibello zagrały Positano na wybrzeżu Amalfi i różne miasteczka na wyspie Ischia i Procida u wybrzeży Neapolu. Później akcja przenosi się do Rzymu, portowego San Remo i wreszcie do Wenecji. Cudowna, włoska podróż od południowych Włoch, poprzez środkowe prowincje, aż na samą górę buta, do miasta na wodzie. Czego chcieć więcej?

PS. Film oparty jest na kryminale Patricii Highsmith – w 1960 roku René Clément nakręcił własną historię Toma Ripleya, luźno opartą na książce Highsmith o tytule W pełnym słońcu.

Podróż do Włoch (1954, włoski tytuł: Viaggio in Italia)

Podróż do Neapolu, aby sprzedać odziedziczoną właśnie willę, okazuje się kulminacyjnym punktem zapalnym w małżeństwie Katherine (Ingrid Bergman) i Alexa (George Sanders). Rosnąca niechęć, zazdrość i ukryte pretensje sprawiają, że między małżonkami rośnie mur – decydują się więc spędzić pozostały im we Włoszech czas osobno. Alex wyjeżdża na wyspę Capri, Katherine decyduje się zwiedzać miasto. Długie, powolne ujęcia ukazują bohaterkę zwiedzającą Narodowe Muzeum Archeologiczne w Neapolu czy cmentarz Fontanelle. Kluczowa dla bohaterów okaże się wspólna wizyta w Pompejach ostatniego dnia… Przez francuskich twórców Nowej Fali film Roberto Rosselliniego uznawany był za pierwszy krok ku filmowemu modernizmowi.

Pokój z widokiem (1985, włoski tytuł: Camera con vista)

„Każde miasto ma swój własny zapach” – mówi jedna z bohaterek filmu. Pokój z widokiem to kostiumowy romans o dwóch Angielkach spędzających wakacje we Florencji. Młoda Lucy (Helena Bonham Carter) wraz ze swoją kuzynką Charlotte (Maggie Smith) początkowo dostają w pensjonacie pokój bez widoku, zgadza się jednak z nimi zamienić jeden z angielskich gości. Lucy nawiązuje romans z jego synem. Florencja, pełna renesansowej architektury, staje się idealnym tłem dla rozwoju miłości i wyzwolenia Lucy z wiktoriańskich norm społecznych.

To co? Gdzie jedziecie?

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA