Wersje reżyserskie

GWIEZDNE WROTA. Wersja reżyserska

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorem tekstu jest Marcin Majewski.

KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU

W 1994 roku odbyła się premiera Gwiezdnych Wrót, świetnego filmu rozrywkowego, przy którym nie można się nudzić przez ponad 2 godziny projekcji. W 1999 roku na DVD w USA ukazała się edycja specjalna filmu, która zawierała kilka nowych ujęć. Natomiast w 2001 roku światło dzienne ujrzała pełna, reżyserska wersja Stargate.

  • SCENY DODANE/ROZSZERZONE

[Czas: 4-5 minuta]
Pierwszą dodaną sceną jest sekwencja, gdy po raz pierwszy “obcy” przylecieli na Ziemię w 8000 r.p.n.e. i porwali młodego chłopca. W jego “skórze” jest później cały czas “Ra”. Tę całą scenę można we fragmentach obejrzeć w dalszej części wersji “theatrical”.

[Czas: 7-8 minuta]
Po znalezieniu w Gizie “gwiezdnych wrót” dodana jest scena, gdy archeolodzy odkrywają jeszcze jedną dziwną rzecz – płaskorzeźbę przedstawiającą wizerunek “Ra”.

[Czas: 29-30 minuta]
Tuż przed wyruszeniem w podróż jest dodana scena, w której pułkownik O`Neal idzie do tajnego pomieszczenia. Jest tam ukryta płaskorzeźba “Ra”. Do O`Neala podchodzi West i zamieniają kilka zdań o możliwym zagrożeniu misji.

[Czas: 50 minuta]
Dodana jest krótka scena, w której marines, którzy zostali przy piramidzie, otrzymują rozkaz pozostania na miejscu i rozbicia obozu.

[Czas: 54-56 minuta]
Tutaj dodano najdłuższą sekwencję w całym filmie. Przedstawia ona zamieszanie, jakie powstało po zamknięciu bram do miasta. O`Neal wraz z żołnierzami, myśląc, że tubylcy chcą ich uwięzić, próbuje się wydostać z miasta, biorąc zakładników i strzelając w ziemię. Dopiero Skaara zabiera pułkownika na “taras”, gdzie pokazuje mu, że powodem zamknięcia bram jest nadciągająca ogromna burza piaskowa. Następują przeprosiny.

[Czas: 63 minuta]
Krótka scena, która jest rozszerzeniem rozmowy marines we wnętrzu piramidy.

[Czas: 89-90 minuta]
Kolejna rozszerzona scena. Przedstawia bardziej rozbudowane ujęcie od momentu, w którym Daniel wstaje z uzdrawiającego sarkofagu, aż do rozmowy z “Ra”. Ukazane jest przejście przez dodatkową komnatę, w której Damian przez chwilę głaszcze kota. Następnie widzi “Ra”, który wychodzi z kąpieli.

[Czas: 96-97 minuta]
Kolejne dwie połączone ze sobą sceny. Dodano tutaj ucieczkę Damiana i O`Neala spod obstrzału na siodłanym “zwierzaku”. Następnie ukazane jest, jak wyczerpany Daniel spada na ziemię i jak próbuje mu pomóc O`Neal. Na ratunek przybywa młodzież z wioski, z którą udają się do jaskiń.

[Czas: 100 minuta]
Ostatnia dodana, bardzo króciutka, scena przedstawia jednego z tubylców, który wychodzi przed jaskinię, żeby nakarmić “wierzchowca”.

PODSUMOWANIE

Wersja reżyserska Gwiezdnych Wrót w zasadzie niewiele ciekawego wnosi do treści i atrakcyjności filmu. Kilka nowych oraz rozszerzonych ujęć, które zapewne odpadły w montażu, żeby skrócić nieco film. Razem jest tego około 9 minut. Reasumując, jestem sporo rozczarowany “director`s cut” Emmericha, a szkoda, gdyż jest to jeden z moich ulubionych filmów tego reżysera.

Tekst z archiwum film.org.pl.

Ostatnio dodane