Nie przez przypadek dostałem wiadomość – na mail służbowy, żeby była jasność – od pewnej miłej Pani, Olgi Bieniek, producenta, z prośbą o dofinansowanie pewnego filmowego projektu, który ma stać się symbolem walki o sprawiedliwość, protestem wobec działania polskiego wymiaru sprawiedliwości w stosunku do ludzi biznesu.
Nie wiem, czy firma zgodzi się dofinansować, ale sam projekt jest dość intrygujący, że warto go bardziej upublicznić. Dobry reżyser, świetna obsada i odważny pomysł. O co chodzi?

 

Ryszard Bugajski – człowiek w kultowych okularach (fot. Gazeta)

Chodzi o film ?Układ zamknięty?, którego realizacja rozpoczyna się już za moment. O czym to będzie, to powiem za chwilę.
Na krześle reżyserskim pojawi się Ryszard Bugajski, wsławiony genialnym półkownikiem, ?Przesłuchaniem?,  sprzed 30 lat, jednym z najlepszych polskich filmów w historii świata, i solidną robotą pod tytułem ?Generał Nil?, którą popełnił 2 lata temu.
W rolach głównych – Janusz Gajos, Katarzyna Figura i Kazimierz Kaczor. Ten ostatni, znakomity przecież aktor, wraca na ekran w większej roli (i to bad guya!) po finansowych machlojkach w Związku Artystów Scen Polskich.
Scenariusz napisali Mirosław Piepka i Michał Pruski, którzy odpowiadają za ?Czarny Czwartek?, fabularnie niezły, ale emocjonalnie nagięty film, który jednak zebrał dość sporą publiczność ostatniej zimy.
 
Najbardziej kultowy z najlepszych aktorów polskich
O ile wszystko to, co powyżej jest informacją dość letnią, wywołującą raczej obojętność, to warto docenić dwie sprawy. Patronat Honorowy nad filmem objęły bowiem 3 instytucje (chyba po raz pierwszy w ich historii), które wypada jedynie szanować za zdroworozsądkowe podejście do biznesu, polityki, prawa – Centrum im. Adama Smitha, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i Business Centre Club.
 
A objęły one patronatem dlatego, że to film o biznesie, o polityce i o prawie. Opowieść na kanwie prawdziwych wydarzeń, która może być tak mocna, pod względem fabularnym i emocjonalnym, jak ?Przesłuchanie? lub ?Dług? Krauzego, przy okazji skutecznie uderzająca w socjalistyczne struktury – tak cudownie umacniane – naszego państwa. 
 
Cytuję krótki opis fabuły:
 

Układ Zamknięty to film fabularny, opowiadający historię trzech polskich przedsiębiorców, którzy w wyniku nieuczciwego działania „fiskusa” i wymiaru sprawiedliwości zostają bezprawnie pozbawieni majątków i dorobku zawodowego. Po siedmiu latach ich sprawa zostaje umorzona na podstawie braku dowodów popełnienia przestępstwa. Jednakże bohaterowie są całkowicie zrujnowani, zarówno materialnie jak i psychicznie, a wynikła sytuacja odbija się na ich życiu rodzinnym. (?) Przez 9 miesięcy przebywania w klasycznym areszcie wydobywczym nie zostali ani razu przesłuchani przez prokuratora. Po odzyskaniu wolności walczyli o ocalenie swego dobrego imienia, a śledztwo przeciwko nim po 7 latach zakończyło się umorzeniem sprawy przez prokuraturę z powodu braku znamion przestępstwa. Biznesmeni werdyktem sądu otrzymali po? 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.
 

Co z tym będzie? Nie mam pojęcia. Moja firma raczej się w finansowanie ?Układu? nie zaangażuje, ale mam nadzieję, że budżet się dopnie i film powstanie. Bo i treść, i twórcy są warci tego, aby dać im szansę. ?JFK? z tego nie będzie, ale dobry dramat z polityką w tle – dlaczego nie? 


Czekam!