search
REKLAMA
News

STEPHEN KING zachwycony “genialnym” remakiem znanego horroru z lat 70. Wyróżnił jeden element

Stephen King w superlatywach wypowiadał się remake’u słynnego horroru z lat 70.

Łukasz Budnik

18 maja 2023

king dawn
REKLAMA

Stephen King w swojej pisarskiej karierze stworzył wiele dzieł przeniesionych później na ekran i przerażających kolejne pokolenia widzów, w tym m.in. Lśnienie czy Misery. Duże zainteresowanie wzbudza też gust samego Kinga, który od czasu do czasu dzieli się spostrzeżeniami na temat filmów i seriali.

W 2010 roku, w odświeżonej książce “Danse Macabre”, King bardzo pozytywnie wypowiedział się o Świcie żywych trupów Zacka Snydera – do tego poziomu, że nazwał pełnometrażowy debiut reżysera genialnym i dodał, że ma on jedną z najlepszych sekwencji otwierających w historii horroru. Przypomnijmy, że w prologu filmu Ana (Sarah Polley) ucieka przed zombie podczas wybuchu epidemii. King pisze:

Według mnie najbardziej efektywne sekwencje grozy są rezultatem instynktu lub przypadku, bardziej niż scenariusza czy reżyserii, i to jest właśnie taki przypadek.

swit zywych trupow

King dodał, że pomogło obsadzenie Sarah Polley w roli Any, bo gdyby grała ją większa gwiazda (Julia Roberts lub Charlize Theron), wiedzielibyśmy, że przeżyje. Pisarz określił sekwencję otwierającą jako “sonatę niepokoju”. King komplementowanie prologu filmu zakończył słowami, że Snyder doskonale wiedział, co sprawia, że ludzie się boją.

King podzielił się niegdyś także informacją, który film jako całość najbardziej go przestraszył – więcej tutaj.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA