Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Informatorzy

Samotni Strzelcy

T O M  BR A I D W O O D , D E A N  H A G L U N D , B R U C E  H A R W O O D

Nazwa, którą posługiwał się tercet najbliższych przyjaciół Muldera, nawiązuje do spiskowej teorii wiążącej się z niezidentyfikowanym strzelcem z zamachu na prezydenta Kennedy’ego. Wszyscy byli obsesyjnymi wyznawcami spiskowej teorii dziejów, znakomitymi hakerami i niestrudzonymi badaczami najnowszych technologii. Wielokrotnie pomagali Mulderowi obejść prawo i dostarczali mu zakulisowych informacji zdobytych mniej lub bardziej legalnymi metodami. Najstarszy z trójki był Melvin Frohike, w latach sześćdziesiątych zdeklarowany radykał, specjalista od omijania blokad i zabezpieczeń systemowych oraz zdolny fotografik. Znany z rubasznego poczucia humoru i abstrakcyjnego uwielbienia dla płci pięknej, nie przepuszczał żadnej okazji, by pouwodzić agentkę Scully. Miał jednak duszę romantyka i był w istocie bardzo uczuciowy. Ogromnie przeżył chorobę Scully i śmierć Muldera (domniemaną).

John Fitzgerald Byers, ochrzczony przez rodziców na cześć prezydenta, jako że urodził się dokładnie w dniu zamachu, to jedyny z trójki, który ubierał się w konwencjonalny garnitur i miał zadbany wygląd. Niegdyś pracował jako urzędnik państwowy i skrycie marzył o spokojnym i szarym życiu rodzinnym. Richard Langly był zdeklarowanym punkiem, rywalizującym z Frohikiem o to, który z nich jest lepszym hakerem. Był wielbicielem gier komputerowych i grupy Ramones. Do spotkania Samotnych Strzelców i Muldera doszło w 1989 za pośrednictwem zlecenia przekazanego Strzelcom od posługującej się pseudonimem “Holly” Susanne Modeski. Cała trójka zginęła w dziewiątym sezonie Archiwum X, w odcinku Jump the Shark, poświęcając własne życie dla dobra ludzkości. Pojawili się epizodycznie jako zjawy w The Truth, ostrzegając Muldera przed wyprawą do Nowego Meksyku.

Głębokie Gardło – Deep Throat

R O B E R T  H A R D I N

Pierwszy informator Muldera. Był członkiem Syndykatu i uważał, że zatajana przezeń prawda o pozaziemskiej kolonizacji powinna zostać ujawniona. Jego wybór padł na Muldera jako na najbardziej odpowiednią osobę do tego celu. Informacje, których dostarczał, bywały bardzo enigmatyczne i zakodowane, Głębokie Gardło bowiem dbał także o swoje bezpieczeństwo. W większości przypadków wydawał się grać uczciwie, aczkolwiek wiadomo, iż celowo oszukał Muldera przynajmniej raz.

Motywacje Głębokiego Gardła były znane w pełni tylko jemu samemu. Jak sam twierdził, miał głębokie poczucie winy po tym, jak Syndykat zlecił mu zamordowanie Obcego przechwyconego z UFO rozbitego nad Hanoi. Ponadto był zniechęcony praktykami Syndykatu, chociaż z sobie tylko znanych przyczyn nadal pozostał jego członkiem. Głębokie Gardło został wyeliminowany w ostatnim odcinku pierwszego sezonu, The Erlenmeyer Flask.

X

S T E V E N  W I L L I A M S

Należał do grupy Mężczyzn w Czerni, działających na usługach Syndykatu i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo konspiracji. W porównaniu z poprzednikiem, Głębokim Gardłem, był dużo bardziej enigmatyczny i tajemniczy. Niejednokrotnie odmawiał Mulderowi pomocy bądź nie reagował na zasygnalizowaną prośbę o spotkanie (dwa skrzyżowane w X paski papieru naklejone na oknie).

Być może jednak troszczył się o Muldera bardziej, niż chciał to okazać. Z całą pewnością chciał go uchronić przed śmiercią. W odcinku 731 uratował mu życie. Za swoją nielojalność wobec Syndykatu zapłacił najwyższą cenę. Zanim umarł, własną krwią napisał ostatnie posłanie do Muldera, wskazując mu następnego informatora – Maritę Covarrubias.

Marita Covarrubias

L A U R I E  H O L D E N

Informatorka Muldera, którego skierował do niej X tuż przed swoją śmiercią. Zatrudniona w Sekretariacie Generalnym ONZ, jednak jej faktycznym przełożonym jest Palacz. Kiedy Syndykat odkrył jej zdradę, w ramach kary została włączona do grupy świnek doświadczalnych, na których testowano szczepionkę przeciwko Czarnemu Rakowi. Długotrwałe testy o mało co nie doprowadziły do jej śmierci.

Blisko związana z Alexem Krycekiem, z którym łączył ją płomienny romans, pomogła mu w organizacji zamachu na życie Palacza w siódmym sezonie. W dziewiątym sezonie z kolei zeznaje jako świadek obrony na procesie Muldera.

Well – Manicured Man

J O H N  N E V I L L E

Wśród polskich fanów znany jako “Dystyngowany” lub “Człowiek o wypielęgnowanych dłoniach”. Był Brytyjczykiem, należał do grona wysoko postawionych członków Konsorcjum. Przez długie lata przyjaźnił się z Billem Mulderem. Niechętny wszelkiej przemocy fizycznej, uważał, że psychologiczną manipulacją można osiągnąć większe korzyści. To samo w odniesieniu do Scully i Muldera – Well-Manicured Man był zwolennikiem uchylania przed nimi rąbka tajemnicy w przekonaniu, że trzymając ich blisko można jednocześnie skuteczniej kontrolować ich poczynania.

Ponadto pozostawał w opozycji do Palacza, do którego miał raczej niechętny stosunek i którego działań nie pochwalał. Po raz ostatni Dystyngowany pojawił się w kinowym Fight the Future, kiedy pomógł Mulderowi w dostarczeniu szczepionki zainfekowanej pozaziemskim wirusem Scully. Następnie zginął w eksplozji samochodu, teoretycznie przez niego samego zaplanowanej.

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane