Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Wrogowie

C.G.B Spender, Cigarette Smoking – Man, Cancer Man

William B. Davies

Wysoko postawiony członek Syndykatu i bezpośredni przełożony Mężczyzn w Czerni. Jego przezwisko pochodzi od nałogowego odpalania jednego Morleya od drugiego. Zajmował w Konsorcjum wysokie stanowisko i miał dostęp do najbardziej tajnych informacji, jednak nie był zbytnio akceptowany przez innych członków grupy, w rezultacie uznano go za niepożądanego i wydano na niego wyrok śmierci. Głównym celem Palacza było oddalenie kolonizacji w czasie tak, jak to tylko możliwe, aby w międzyczasie szczepionka mogła zostać należycie dopracowana. Środki, by ten cel osiągnąć, nie grały dla niego roli, toteż szybko stał się głównym czarnym charakterem całej serii. To on był faktycznym zabójcą prezydenta Kennedy’ego i Martina Luthera Kinga.

Współpracował z ojcem Muldera; miał też romans z jego matką i wiele wskazuje na to, iż mógł być także biologicznym ojcem Foxa. Jego żona Cassandra została pierwszą udaną – czyli całkowicie odporną na Czarnego Raka – hybrydą człowieka i Obcego. Zlecił uprowadzenie Scully. Nie wahał się spróbować zabić swojego syna, Jeffreya Spendera, gdy ten zawiódł pokładane w nim nadzieje, jak również narazić go na testy szczepionki przeciwko czarnemu wirusowi, które pozostawiły Jeffreya straszliwie oszpeconym. Kiedy zdiagnozowano u niego raka płuc, zmusił Obcego-rebelianta, Jeremiaha Smitha, do wyleczenia go z choroby. Choroba jednak powróciła i Palacz pozostał przykuty do wózka. Po rozpadzie Syndykatu, wymordowanego przez rebeliantów, starał się nadal w ukryciu działać na rzecz konspiracji. Został namierzony przez Alexa Kryceka i przez dwa lata wydawało się, iż nie żyje. Odnaleziony przez Muldera w Nowym Meksyku, gdzie ukrywał się przed Nowym Syndykatem i powoli dochodzącymi do władzy Obcymi, zdradził swojemu domniemanemu synowi ostateczną prawdę – datę rozpoczęcia właściwej kolonizacji. Zaraz potem zginął – wydawało się, że tym razem już raczej na dobre. Odtwarzający rolę C.G.B. Spendera William B. Davis prywatnie nie pali.

Alex Krycek

Nicholas Lea

Zabójczo przystojny i zabójczo niebezpieczny Alex Krycek to najbardziej chyba niejednoznaczna postać w serialu. Niewiele o nim wiadomo, prócz tego, iż jego rodzice byli Rosjanami, którzy emigrowali w czasie Zimnej Wojny. Pojawił się po raz pierwszy jako nowy partner Muldera w odcinku Sleepless, szybko jednak okazał się być wtyczką na usługach Syndykatu. Jakie naprawdę były prawdziwe intencje Kryceka – nie wiadomo. Nikomu nie pozostawał lojalny – z wyjątkiem siebie samego. Był obecny przy uprowadzeniu Scully. Zabił ojca Muldera. Wraz z Luisem Cardinale zasadzał się na życie Scully, jednak wtedy przez pomyłkę zginęła jej siostra Melissa. Chociaż to Cardinale postrzelił Melissę, Syndykat obarczył odpowiedzialnością Kryceka i wydał na niego wyrok śmierci. Krycek wszedł w posiadanie tajnych danych wykradzionych przez Myśliciela, które próbował wykorzystać dla własnych celów, sprzedając je w Hong Kongu. Uległ zarażeniu Czarnym Rakiem. Przechwycony przez Syndykat, został osadzony w Północnej Dakocie. Udało mu się jednak stamtąd uciec.

Towarzyszył Mulderowi w charakterze tłumacza podczas wyprawy do Tunguski, wkrótce jednak obaj zostali schwytani przez Rosjan i osadzeni w gułagu. Szybkie uwolnienie Kryceka dowiodło jego kontaktów z rosyjską konspiracją. Mulder uciekł z gułagu z Krycekiem jako zakładnikiem, jednak Szczur, jak na Szczura przystało, szybko mu się wymknął. Uwięziony przez rosyjskich partyzantów, stracił rękę, którą opozycjoniści amputowali mu wbrew jego woli. Ponownie spotykaliśmy go jako podwójnego agenta pracującego tak na rzecz Rosjan, jak i Syndykatu. Dostał zlecenie odnalezienia ukrywającego się Palacza. W ostatnim odcinku siódmego sezonu (Requiem) podjął zamach na życie Palacza, spychając jego wózek inwalidzki ze schodów. W odcinku Deadalive zaoferował Skinnerowi szczepionkę konieczną dla uratowania życia Muldera w zamian za życie dziecka Scully, które zgodnie z jego słowami “jest zagrożeniem dla ludzkości” i “nie może się narodzić”. Skinner odmówił. W Existence Krycek próbował zabić Muldera i został zastrzelony przez Skinnera. Pojawi się jeszcze w charakterze ducha w kończącym serial The Truth, pomagając Mulderowi w ucieczce. Przypuszczalnie Kryceka łączyła bliżej niezdefiniowana relacja uczuciowa z Maritą Covarrubias. Nicholas Lea pojawił się w Z Archiwum X w zupełnie innej roli w odcinku Gender Bender.

Knowle Rohrer

Adam Baldwin

Knowle Rohrer był żołnierzem piechoty morskiej, wraz z Johnem Doggettem i Shannon McMahon odbywał służbę w Bejrucie. Rohrer i Shannon byli pierwszymi ludźmi przeobrażonymi w Superżołnierzy – nowy typ hybryd, które docelowo miałyby zostać niewolnikami podległymi pozaziemskim kolonizatorom. Po zakończeniu czynnej służby w polu kontynuował karierę w Departamencie Obrony.

John Doggett nawiązał z nim ponowny kontakt po tym , jak rozpoczął pracę w Archiwum X. Szybko jednak uświadomił sobie, iż Rohrer jest wrogiem, nie sojusznikiem. W drugim odcinku dziewiątego sezonu Rohrer – jak się wydawało – zginął z ręki Shannon McMahon (która również przypłaciła to życiem). Jednak to tylko pozory: Rohrer powrócił i w The Truth doszło do jego starcia z Mulderem. Efektem ich szamotaniny był bliski kontakt Rohrera z przewodami pod napięciem i oskarżenie Foxa o rzekome morderstwo.

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane