Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Agenci FBI

Walter Skinner

Mitch Pileggi

Walter Skinner piastował stanowisko wicedyrektora FBI (aż do ósmego sezonu, kiedy to zostaje zastąpiony przez Brada Follmera) i był bezpośrednim przełożonym Muldera i Scully. Jest byłym żołnierzem piechoty morskiej i weteranem wojny wietnamskiej. W odcinku Avatar dowiadujemy się, że miał żonę, z którą rozwiódł się po siedemnastu latach małżeństwa. Cierpi na zaburzenia snu i nawracające koszmary.

fot. Moviestore Collection/REX

Muskularny i wysportowany, uprawia jogging i boks. Jego rola w komórce X była dosyć złożona. Początkowo miał do swoich podwładnych stosunek ściśle profesjonalny. Z czasem jednak coraz wyraźniej przekształcał się w ich sojusznika. Nie do końca jasny był wymiar jego zależności od Syndykatu i zakres wpływu, który miał na niego Palacz. Niewątpliwie musiał się liczyć z zarządzeniami Syndykatu i niejednokrotnie podporządkowywał się im wbrew swojej woli. Często jednak buntował się i sprzeciwiał woli ludzi-cieni, zazwyczaj płacąc za to wysoką cenę. Zaryzykował całą swoją karierę, by zdobyć lekarstwo na raka dla Scully. Od czasu wejścia w życie ustawy 819 za sprawą nanotechnologii znajdował się na łasce Alexa Kryceka, który go szantażował i kontrolował. W ósmym sezonie zabił Kryceka, gdy ten podjął zamach na życie Muldera. W ostatnim odcinku dziewiątego sezonu prowadził obronę w procesie Muldera.

John Doggett

Robert Patrick

Emerytowany sierżant piechoty morskiej, zwolniony ze służby w 1983 roku. Uzyskał magisterium na wydziale administracji Uniwersytetu Syracuse, po czym został zatrudniony w nowojorskiej policji. Wkrótce jego ośmioletni syn Luke został porwany i zamordowany przez nieznanego sprawcę. Ta tragedia zostawiła silne piętno na Doggetcie, doprowadziła też do rozpadu jego małżeństwa. W 1995 wstąpił do Akademii w Quantico i po jej ukończeniu podjął pracę jako agent FBI.

W 2000 roku na zlecenie dyrektora Alvina Kersha stanął na czele dochodzenia mającego na celu odnalezienie Foxa Muldera. Ponieważ w opinii przełożonych nie wywiązał się z tego obowiązku należycie, w ramach kary trafił do Archiwum X jako nowy partner Dany Scully. Ich początkowa wzajemna niechęć po pewnym czasie przerodziła się w przyjazną zażyłość. Doggett jest chłodnym sceptykiem, akceptującym wyłącznie racjonalne wyjaśnienia. Po tym, jak cudownie przywrócony z martwych Mulder został oddalony od Archiwum X, a Scully zrezygnowała z czynnej służby na rzecz kariery wykładowcy w Akademii w Quantico i wychowywania syna, partnerką Doggetta została Monica Reyes.

Monica Reyes

Annabeth Gish

Monica została adoptowana jako małe dziecko i nigdy nie poznała swoich biologicznych rodziców. Wychowała się w Meksyku. Studiowała antropologię kulturową i jest specjalistką od mitologii i rytuałów magicznych. W 1990 roku wstąpiła do FBI, początkowo zajmowała się badaniem przestępstw związanych z rytuałami satanistycznymi. Prowadziła również śledztwo w sprawie porwania ośmioletniego Luke’a, syna Johna Doggetta.

W 1999 roku przeniosła się do jednostki w Nowym Orleanie i pozostała tam do momentu, aż John Doggett namówił ją na przyłączenie się do niego w Archiwum X. W odróżnieniu od partnera jest otwarta na zjawiska paranormalne i wyjaśnienia przekraczające granice nauki; zdaje się również wykazywać pewne zdolności ponadzmysłowe albo przynajmniej bardzo silnie rozwiniętą intuicję. Pod koniec dziewiątego sezonu pojawiają się delikatne sugestie co do zaistnienia związku uczuciowego między Reyes a Doggettem.

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane