Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Dana Scully

Gillian Anderson

Urodzona 23 lutego 1964 roku jako córka Williama i Margareth Scully. Była trzecim w kolejności dzieckiem, po Williamie juniorze i Melissie. Ma również młodszego brata, Charlesa. Rodzina Scully jest głęboko wierząca. Restrykcyjne religijne wychowanie oraz surowość ojca, oficera marynarki, sprawiły, iż Dana dorastając buntowała się i burzyła przeciwko władzy rodzicielskiej. Ukończyła Akademię Medyczną i początkowo widziała swoją przyszłość w praktycznej medycynie, jednak na skutek przeżyć osobistych – zakończenia długotrwałego romansu z żonatym wykładowcą – zrezygnowała z tego i wybrała karierę w FBI. Racjonalny i ścisły umysł Scully, specjalizującej się w patologii i medycynie sądowej, zwrócił na nią uwagę Syndykatu, który postanowił wykorzystać Scully do nadzoru nad Foxem Mulderem, przydzielając ją jako jego partnerkę do Archiwum X. Szybko jednak między parą agentów wywiązała się bliska, oparta na zaufaniu więź, która zrujnowała plany Syndykatu. Scully została uprowadzona przez Duane’a Barry’ego i ofiarowana przez niego “Obcym”. Tym samym stała się częścią pozaziemskich planów kolonizacyjnych – wykonywano na niej testy mające doprowadzić do stworzenia udanej hybrydy człowieka i Obcego.

Została zwrócona w stanie śpiączki, a w jakiś czas po powrocie do zdrowia odkryła na karku obecność wszczepionego implantu. Jego usunięcie doprowadziło do szybkiego rozwoju raka. W odcinku Christmas Carol Scully dowiedziała się, iż ma córkę – Emily, w istocie stworzoną na drodze eksperymentu hybrydę, która jednak szybko zmarła, co było dla Scully wielkim psychicznym wstrząsem. To kolejna bliska osoba, którą straciła w trakcie serialu. Ojciec zmarł na zawał (Beyond the Sea) a siostra, Melissa, została omyłkowo zamordowana (Blessing Way). Podobne przeżycia stały się udziałem Muldera: jego ojciec zginął z ręki Alexa Kryceka (Anasazi) a matka popełniła samobójstwo (Sein und Zeit). Po eksperymentach przeprowadzonych w trakcie porwania Scully stała się bezpłodna, jednak bardzo pragnęła zostać matką, stąd próba poddania się zapłodnieniu in-vitro, z Mulderem jako dawcą. Mniej więcej w tym samym czasie jej związek z Mulderem przyjął bardziej intymną formę. Jakiś czas po zniknięciu Foxa Scully odkryła, iż zapłodnienie się udało. Jej syn, William, jeszcze przed narodzinami stał się obiektem zainteresowania Nowego Syndykatu. Związana z jego osobą przepowiednia i ciągłe zamachy na jego życie skłoniły ostatecznie Scully, aby oddać Williama do adopcji. Na zakończenie dziewiątego sezonu Mulder i Scully, oficjalnie zaginieni bez wieści, pozostają w ukryciu, a ich przyszłość wyjętych spod prawa jest niepewna.

Kilka ciekawostek dotyczących Scully:

  • nie rozstaje się z małym złotym krzyżykiem, który dostała od matki na piętnaste urodziny
  • ojciec zwracał się do niej czule “Starbuck” (ona nazywała go Ahabem – oba imiona zaczerpnięte z “Moby Dicka”)
  • jej ulubiony film to Egzorcysta
  • w trakcie serialu pojawiają się dwie wskazówki co do możliwej nieśmiertelności Scully. Clyde Bruckman, obdarzony umiejętnością przewidywania okoliczności ludzkiej śmierci, stwierdza, iż Scully “nigdy nie umrze”. W odcinku Tithonus natomiast dzieje się z nią, to samo, co niegdyś z głównym bohaterem – Śmierć zabiera kogoś innego zamiast niej, ergo – podobnie jak on może być skazana na to, by być nieśmiertelną
  • na studiach była związana z antynuklearnymi ruchami opozycyjnymi
  • numer odznaki 2317-616

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane