Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Fox Mulder

David Duchovny

Urodzony 13 października 1961 roku jako syn Williama (Billa) Muldera i Teeny Mulder. Miał młodszą o cztery lata siostrę – Samanthę. Wychował się w Chilmark, Massachusetts. Ponoć jego pierwsze słowa brzmiały “JFK”. Wszystko wskazuje na to, że jego dzieciństwo było szczęśliwe. Aż do 27 listopada 1973, kiedy był świadkiem zniknięcia siostry z domu rodzinnego. Byli wtedy w mieszkaniu tylko we dwoje i grali w grę planszową. Ta sprawa stała się wielką traumą tak dla Foxa, jak i dla jego rodziców. Wkrótce potem się rozwiedli. Śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów i zostało przerwane – jak się dowiadujemy w odcinku Closure, zlecił to Palacz, prawdopodobnie na prośbę Teeny Mulder. Wspomnienia Foxa dotyczące zniknięcia siostry nie są do końca wiarygodne. W pilocie pierwszego sezonu wspomina, iż Samantha “po prostu zniknęła”. Może mówi tak jednak dlatego, że nie ufa jeszcze do końca Scully. Pod hipnozą opisał oślepiające światło i zatrzymanie czasu – taki sam obraz nawiedził go we śnie w Little Green Men. Nie wiadomo, na ile te wspomnienia są dokładne, Mulder sam przypuszczał, że mogą być wypadkową ciągłych rozmyślań i poczucia winy, a może zostały sfabrykowane przez kogoś, kto chciał ukryć prawdę.

W 1983 roku Mulder rozpoczął studia w Oxfordzie na wydziale psychologii. Ukończył je z najwyższym wyróżnieniem i wstąpił do Akademii w Quantico. Po ukończeniu kursu rozpoczął pracę w BSI jako profiler, pod zwierzchnictwem agenta Billa Pattersona. Zdolność Muldera do prześwietlania umysłów seryjnych zabójców stała się wkrótce legendarna i zdobył sobie zasłużoną renomę, jednak jednocześnie koledzy określali go przydomkiem “Spooky” (Niesamowity) z uwagi na jego nieraz naprawdę nieszablonowe pomysły i wiarę w zjawiska paranormalne. Potem Mulder zaczął pracę w wydziale zabójstw, jego zwierzchnikiem był Reggie Purdue. Po raz pierwszy przyszły partner Scully zaczął się wykazywać skłonnością do łamania reguł i niesubordynacji wobec przełożonych – miał bowiem poczucie winy po tym, jak uparte trzymanie się protokołu FBI powstrzymało go od działań, które mogły uratować życie jego kolegi. W 1989 roku Mulderowi został podany eksperymentalny narkotyk, który spowodował u niego halucynacje i manię prześladowczą. Po tym przeżyciu bardzo się zmienił. Rozwinęła się w nim obsesja na punkcie cywilizacji pozaziemskich i spisków rządowych. Od byłego agenta FBI Arthura Dalesa usłyszał o niejakim Archiwum X – komórce powołanej do badania niewyjaśnionych zjawisk. W 1991 Mulder za zgodą przełożonych reaktywował Archiwum X wraz z ówczesną partnerką Dianą Fowley. Po odejściu Fowley prowadził Archiwum sam, aż do 1992, kiedy została mu przydzielona nowa partnerka – Dana Scully, lekarz medycyny, która miała nadać śledztwom w sprawach paranormalnych konieczny akcent sceptycyzmu.

Uparte dążenie Muldera do poznania Prawdy wielokrotnie narażało jego życie na niebezpieczeństwo. Nie zaprzestał jednak starań o zdobycie dowodu na istnienie cywilizacji pozaziemskich i można rzec, iż w dosyć przewrotny sposób mu się to udało, skoro o mało co sam nie przeobraził się w kosmitę. Ostatecznie stał się ściganym przestępcą z wyrokiem za morderstwo (rzekome) – mimo wszystko jednak, tak jak kiedyś “chciał wierzyć”, tak teraz pragnie “mieć nadzieję”.

Kilka ciekawostek dotyczących Muldera:

 • ma upodobanie do pogryzania ziaren słonecznika – podobno odziedziczył je po ojcu
 • nie cierpi swojego imienia
 • jest daltonistą
 • oglądał Plan 9 z Kosmosu 42 razy
 • w ogóle lubi filmy
 • kilka razy w serialu pojawia się sugestia, iż jest wielkim amatorem pornosów
 • jego mieszkanie ma numer 42
 • lubi koszykówkę i baseball, regularnie uprawia jogging
 • rzadko kiedy sypia w łóżku: zazwyczaj na kanapie,
  przy włączonym telewizorze i niejednokrotnie w ubraniu
 • ma znakomitą, wręcz fotograficzną pamięć
 • jako dziecko bał się owadów
 • ma charakterystyczne, sardoniczne poczucie humoru
 • ma grupę krwi 0
 • numer odznaki JTT047101111

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane