Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 10

1.MY STRUGGLE

Otwierający i zamykający odcinek noszą ten sam tytuł, odnoszący się do rozterek osobistych – najpierw Muldera, później Scully. To również zarysowanie nowej mitologii serialu. Czternaście lat po zamknięciu Archiwum X Scully kontaktuje się z Mulderem na polecenie Skinnera i wspólnie spotykają się z wpływowym vlogerem, Tadem O’Malleyem. O’Malley wiezie ich na spotkanie z kobietą, która twierdzi, że była wielokrotnie porywana i że ma w ciele pozaziemskie DNA – Scully ma to zbadać. Mulder natomiast ma okazję obejrzeć model trójkątnego statku kosmicznego i dochodzi do wniosku, że cała mitologia kolonizacyjna była tylko zasłoną dymną.

2. FOUNDER’S MUTATION

Dr Sanjay, pracownik Nugenics Technology, męczy się z dźwiękiem narastającym w jego głowie, który staje się w końcu nie do wytrzymania – doktor zamyka się w serwerowni i zaczyna kasować dane, wreszcie, nie mogąc znieść natarczywego dźwięku, popełnia samobójstwo. Mulder i Scully prowadzą śledztwo w ramach zreaktywowanego Archiwum X – Mulder odkrywa, że Sanjay ukrywał przed światem kochanka o imieniu Gupta, któremu się zwierzał ze swojej troski o “swoje umierające dzieci”. Czy ktoś prowadzi eksperymenty na dzieciach cierpiących z powodu genetycznych schorzeń? Jakie jeszcze sekrety mogą kryć w sobie przekazane im geny?

3. MULDER AND SCULLY MEET THE WERE-MONSTER

Odcinek zasługujący na osobną analizę, przepełniony nawiązaniami do historii serialu, motywów, postaci, rozmaitych wątków, a nawet osób związanych z jego powstaniem. Śledztwo kocentruje się na podejrzewanym o popełnienie szeregu morderstw człowieku-jaszczurze. Podejrzany ma sporo przemyśleń na temat ludzkiej natury, tolerancji, akceptacji inności i lekceważeniu krzywdy. Jak każdy, pragnie czuć się bezpiecznie sobą, z całym dobrodziejstwem inwentarza. Zwierzenia i narracja głównego bohatera to popis kunsztu pisarskiego Darina Morgana. Najlepszy odcinek sezonu, nawiązujący do najlepszych tradycji. Gościnnie wystąpił znany (między innymi ze swojej barwnej aktywności na Twitterze) komik Kumail Nanjiani.

4. HOME AGAIN

Podczas śledztwa w sprawie tajemniczej śmierci wysoko postawionego pracownika ratusza, Scully otrzymuje telefon od brata, Williama. Jej mama jest w szpitalu pod respiratorem i co więcej, zmieniła swoje życzenia na wypadek zapaści – nie chce, by ją reanimowano. Scully czuwa przy szpitalnym łóżku matki, która odzyskuje przytomność, prosi też o rozmowę ze skłóconym z rodziną synem Charliem. Jej ostatnie słowa są skierowane do Muldera i brzmią “mój syn również ma na imię William”. Aby oderwać myśli od żałoby, Scully wraca do pracy. Sprawcą powtarzających się zbrodni może okazać się dziwna istota zrodzona z wyobrażenia ulicznego artysty, występująca w obronie bezdomnych.

5. BABYLON

Najbardziej kontrowersyjny odcinek sezonu, głównie z uwagi na naiwne i zerojedynkowe przedstawienie muzułmanów i islamu. Podejrzany o udział w samobójczym zamachu młody chłopak leży w śpiączce. Istnieje obawa, że był członkiem komórki planującej kolejne ataki. Mulder pragnie nawiązać z nim komunikację na wyższym poziomie świadomości i pod wpływem grzybków halucynogennych zagłębia się w pełną symbolizmu, abstrakcji i absurdu wizję – trochę straszną, a trochę śmieszną. Spotyka w niej nawet Samotnych Strzelców i Palacza. W odcinku debiutuje para młodych agentów: Miller (Robbie Amell) i nieznośna Einstein (Lauren Ambrose).

6. MY STRUGGLE II

Tagline epizodu: This Is the End. Od wydarzeń z pierwszego odcinka sezonu minęło sześć tygodni. Mulder niespodziewanie znika, kiedy widzimy go ponownie, próbuje opuścić Waszyngton i jest w bardzo kiepskim stanie. O’Malley spotyka się ze Scully i informuje ją, że każdemu Amerykaninowi wszczepiono pozaziemskie DNA, co ma w konsekwencji ułatwić rozprzestrzenianie się wirusa znanego jako Spartan, całkowicie niszczącego układ odpornościowy. Szybko dochodzi do pandemii. Agent Miller próbuje namierzyć Muldera, natomiast agentka Einstein podaje w wątpliwość medyczne teorie Scully, skłaniając ją do zrewidowania swojego stanowiska. Scully otrzymuje telefon z prośbą o spotkanie od agentki Reyes, sugerującej, że ma informacje konieczne do opracowania szczepionki. Okazuje się, że Reyes spędziła wiele lat jako osobista asystentka i pielęgniarka Palacza, próbując prowadzić wewnętrzne śledztwo w sprawie inwazji i kolonizacji. W pracach nad szczepionką kluczowe okazuje się DNA Scully. Mulder szybko pogrąża się w chorobie i jest na granicy śmierci, jedyna szansa dla niego to przeszczep komórek macierzystych od Williama. Odcinek kończy się pojawieniem statku kosmicznego i sugestią, że może dojść do uprowadzenia Scully i jej współpracowników.

Przeczytaj pełną recenzję dziesiątego sezonu: klik

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane