Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 8

1. WITHIN
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

2. WITHOUT
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

3. PATIENCE
Scully i Doggett prowadzą śledztwo w sprawie ataków dokonywanych przez stworzenie podobne do wielkiego nietoperza, które najprawdopodobniej przez kilkadziesiąt lat spoczywało w uśpieniu. Scully czuje, iż jej lojalność wobec Muldera wymaga także odrzucenia naukowych ograniczeń i otwarcia umysłu na to, co wydaje się niemożliwe. Rolę sceptyka przyjmuje natomiast Doggett, chociaż perspektywa zmienia mu się nieco w momencie, gdy sam zostaje zaatakowany.

4. ROADRUNNERS
Scully zostaje pojmana przez małomiasteczkową sektę, która otacza kultem stworzenie podobne do ślimaka. Paraślimak potrzebuje żywiciela, a aktualnie zarażony nim mężczyzna jest najwyraźniej na skraju zapaści. Scully ma zająć jego miejsce. Szczęśliwie Doggettowi udaje się zlokalizować partnerkę w samą porę. To doświadczenie jest dla Scully ważną lekcją – uświadamia sobie, że musi się nauczyć ufać Doggettowi.

5. INVOCATION
Chłopiec, który zniknął w tajemniczych okolicznościach dziesięć lat wcześniej, pojawia się znikąd żywy i zdrowy, chociaż ani o jeden dzień starszy. Doggett ma nadzieję zlokalizować porywacza, jednak kolejne wydarzenia każą mu wątpić w tożsamość chłopca. Ponadto okoliczności sprawy boleśnie przypominają mu jego własną rodzinną tragedię.

6. REDRUM
Pewien mężczyzna jest oskarżony o zabicie swojej małżonki. Przedstawia jednak niesamowitą historię: twierdzi, iż czas biegnie dla niego w przeciwnym kierunku i dostał tę szansę, by naprawić popełnione błędy. Nie jest mu jednak łatwo przekonać Scully i Dogetta do swojej wersji. Ma z nimi kłopot… za każdym razem.

7. VIA NEGATIVA
Scully ma kłopoty ze zdrowiem i trafia do szpitala na obserwację. Pozostawiony sam sobie Doggett angażuje się w śledztwo w sprawie śmierci dwudziestu członków sekty i dwóch agentów FBI. Wygląda na to, iż guru sekty opanował umiejętność oddziaływania na ludzkie umysły skoncentrowaną energią tak zwanego trzeciego oka.

8. SUREKILL
Ginie człowiek – zabójca trafił idealnie, chociaż nie mógł widzieć swojej ofiary. Z uwagi na techniczne okoliczności sprawy Scully dochodzi do wniosku, iż sprawca zabójstwa potrafi przenikać wzrokiem ściany. Podejrzenia Doggetta koncentrują się na dwóch braciach prowadzących wspólnie firmę deratyzacyjną.

9. SALVAGE
Niejaki Ray Pearce traci życie – wedle opinii żony, zawinił udział jej męża w operacji w Zatoce Perskiej. Kiedy jednak ginie również przyjaciel Pearce’a, Scully i Doggett zaczynają wątpić, czy Ray faktycznie nie żyje. Śledztwo doprowadza ich do firmy Chambers Technologies, gdzie są prowadzone badania nad inteligentnym metalem. Czy ktoś stał się ofiarą eksperymentu i chce się zemścić na tych, którzy zniszczyli mu życie?

10. BADLAA
W pokoju hotelowym umiera mężczyzna, który dopiero co wrócił z podróży do Indii. Sekcja zwłok dowodzi istnienia rozległych obrażeń w ciele ofiary, a na dodatek stopień stężenia pośmiertnego sugeruje czas śmierci wcześniejszy, niż by to wynikało z relacji świadków. Scully wysnuwa teorię, że ktoś (lub coś) ukrył się we wnętrzu mężczyzny i potem wydostał na wolność. Czy przywoływana przez świadków postać milczącego karła bez nóg może być kluczem do tajemnicy?

11. THE GIFT
Doggett bada okoliczności wyprawy, którą Mulder podjął niedługo przed swoim zniknięciem. Wygląda na to, iż szukał dla siebie pomocy u legendarnego stworzenia, które ma moc leczenia wszelkich chorób. Jednak kontakt z tą istotą uświadomił Mulderowi, iż każde wyleczone schorzenie uzdrowiciel przejmuje na siebie i przez to jego życie jest jednym wielkim cierpieniem. Dlatego próbował zabić tę istotę, by jej ulżyć. Doggett podejmuje działania bardziej zgodne z formalną procedurą. Przypłaca to jednak życiem. Czy przywrócenie Doggetta z martwych to dla nieszczęsnego stworzenia szansa, by wreszcie umrzeć w spokoju?

12. MEDUSA
Policjant patrolujący peron metra zostaje zaatakowany i ginie gwałtowną śmiercią. Na jego ciele widać ślady żrącej substancji. Naczelnik policji jest bardzo niechętny zarządzonemu przez FBI wstrzymaniu kursowania pociągów. Doggett bada podziemia metra i odnajduje kolejne zwłoki, a Scully na zmianę walczy z głupawym naczelnikiem i szuka możliwego wyjaśnienia tajemniczych zgonów.

13. PER MANUM
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

14. THIS IS NOT HAPPENING
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

15. DEADALIVE
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

16. THREE WORDS
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

17. EMPEDOCLES
Monica Reyes ma przebłyski dziwnych wizji. Bada sprawę rzekomego ataku szaleństwa, któremu uległ Jeb Dukes – zwolniony z pracy, po chwili wrócił do budynku i zamordował swoich dotychczasowych szefów. Spoglądając na zwłoki Monica ma przez chwilę wrażenie, że są zwęglone. To przywodzi jej na myśl sprawę, którą kiedyś prowadziła wraz z Doggettem.

18. VIENEN
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

19. ALONE
Scully odchodzi na urlop macierzyński, a w jej zastępstwie Doggettowi zostaje przydzielona tymczasowa partnerka, Leyla Harrison. Wraz z Doggettem badają sprawę zgonów, w których znaczącą rolę zdaje się odgrywać jad jaszczurki. Wkrótce potem oboje znikają. Mulder włącza się w sprawę i odnajduje parę pechowych agentów uwięzionych w jaskini i oślepionych przez jad. W pobliżu zaś krąży zmutowany człowiek-jaszczur, który jest najwyraźniej głodny.

20. ESSENCE
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

21. EXISTENCE
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane