Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 7

1. HUNGRY
W bagażniku porzuconego samochodu zostają znalezione zwłoki mężczyzny pozbawionego mózgu. Plakietka leżąca obok ciała naprowadza agentów na trop miejscowego fast-foodu o nazwie “Lucky Boy”. Podejrzenia padają na jednego z pracowników, który ma za sobą wyrok, jednak prawda jest dużo bardziej złożona i tragiczna.

2. THE GOLDBERG VARIATIONS
Rozgrywka pokerowa w luksusowej siedzibie mafijnego bossa, niejakiego Cutrona. Niepozorny i nieco zdenerwowany mężczyzna, Henry, który – jak się wydaje – gra po raz pierwszy, zbiera w ręku małego pokera i wygrywa sto tysięcy dolarów. Mafia w przekonaniu, iż Henry ją wykiwał, wyrzuca nieszczęśnika z okna na trzydziestym piętrze. Dziwnym trafem jednak mężczyzna wychodzi z upadku bez szwanku. Kim jest ten szczęściarz, i jak jego niezwykłe szczęście odbija się na tych, których ma wokół siebie?

3. SIXTH EXTINCTION
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

4. SIXTH EXTINCTION: AMOR FATI
Tagline: Amor Fati (Love Of Fate)
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

5. MILLENIUM
Odcinek nawiązujący do innego serialu ze stajni Chrisa Cartera – Millenium. Pojawia się w nim Frank Black, do którego Scully i Mulder zwracają się o pomoc w rozpracowaniu kilku przypadków zbezczeszczenia grobów byłych agentów FBI, którzy popełnili samobójstwo. Ślady magicznych obrzędów w pobliżu grobów wskazują, iż grupa Millenium nie zaprzestała dążenia do wywołania Armageddonu wraz z nastaniem 2000 roku i że ktoś pragnie powołać z martwych Czterech Jeźdźców Apokalipsy, którzy poprowadzą powstanie innych umarłych w Dzień Sądu.

6. RUSH
Na obrzeżach spokojnego miasteczka znajdują się zapadłe jaskinie i ukryte rozpadliny, które są, jak się wydaje, siedliskiem potężnej elektromagnetycznej siły. Korzystanie z niej daje umiejętności znacznie przekraczające te normalnie posiadane przez ludzkie ciało, jednak jeśli obdarzona nimi zostaje nieodpowiedzialna osoba, skutki mogą być tragiczne.

7. ORISON
Kontynuacja wątku z odcinka Irresistible z drugiego sezonu Archiwum. Skazany na dożywocie seryjny morderca i nekrofil, Donnie Pfaster, z którego rąk niegdyś Scully ledwie co uszła z życiem, ucieka z więzienia za sprawą hipnotycznych właściwości więziennego kapelana. Jest udręczony długim postem i chce jak najszybciej zaspokoić swoją żądzę zabijania, a przede wszystkim – dokończyć to, czego nie pozwolono mu zrobić przed laty. Prześladowana przez piosenkę “Don’t look any further” Scully ponownie ma wrażenie, że w jej życiu ścierają się siły dobra i zła. Nie ma jednak pewności, czy zawsze powoduje nią ta właściwa siła.

8. THE AMAZING MALEENI
Magik o pseudonimie Niesamowity Maleeni daje pokaz, w którym głównym punktem programu jest obrót głowy o 360 stopni. Jednak zaraz potem zostaje znaleziony martwy w swoim samochodzie, z głową oddzieloną od tułowia. Okazuje się, że niefortunny iluzjonista miał brata – bliźniaka, a ponieważ nie wiadomo, o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze, a istota sprawy zasadza się na podstawowej sztuczce magicznej – odwróceniu uwagi.

9. SIGNS AND WONDERS
Młody członek lokalnej społeczności, niewielkiej i zgromadzonej wokół miejscowej parafii, ginie od ukąszeń grzechotników. Okazuje się, że wraz ze swoją spodziewającą się dziecka dziewczyną odszedł niedawno ze zgromadzenia Kościoła Boga Znaków i Cudów, gdzie elementem liturgii jest taniec z jadowitymi wężami. Czy jednak ci, którzy wydają się najbardziej oczywistymi podejrzanymi, są faktycznie winni? A może rzeczywiście ma tu miejsce jakaś dziwna próba wiary?

10. SEIN UND ZEIT
Pierwsza część dwuodcinkowej całości. Rodzice małej Amber Lynn LaPiere odchodzą od zmysłów, gdy ich córka znika nagle z sypialni. W sprawie jest sporo dziwnych elementów – ojciec ma wizję, w której widzi Amber martwą, a matka w swoistym transie pisze list rzekomo od porywacza. Właśnie ten list naprowadza Muldera na powiązanie z dawną zamkniętą sprawą uprowadzenia chłopca, w której uznano jego matkę za winną. Sprawa okazuje się być dla Muldera ciężką próbą, gdyż przypomina mu casus zniknięcia jego siostry Samanthy. Te dwa odcinki są swoistym hołdem dla rodzin uprowadzanych i zamordowanych dzieci. Córka LaPiere’ów nosi imię Amber Hagerman, dziewczynki, której porwanie i zabójstwo stało się przyczynkiem do wprowadzenia tak zwanego Amber Alert: natychmiastowego informowania mediów i za ich pośrednictwem opinii publicznej o każdym zniknięciu dziecka, u którego źródeł może leżeć porwanie. Zniknięcie dziecka z własnej sypialni, praktycznie pod nosem rodziców, przywodzi na myśl przypadek Polly Klaas. Zaś list, o którego autorstwo podejrzewa się matkę zaginionej dziewczynki, jak również osoba świętego Mikołaja, kojarzą się z brutalną śmiercią małej królowej piękności, JonBenet Ramsey.

11. CLOSURE
Tagline: Believe To Understand
Kontynuacja wątków z poprzedniego odcinka. Mulder zmaga się z bolesną świadomością, iż samobójcza śmierć matki nie pozwoliła im wyjaśnić sobie wielu rzeczy i że wiedziała ona więcej o porwaniu Samanthy, niż mu kiedykolwiek zdradziła. Z pomocą jasnowidza, którego zdolności przebudziły się po osobistej tragedii – gdy bez śladu zniknął jego synek – Mulder odbudowuje krok po kroku zdarzenia sprzed lat. Kiedy w końcu dochodzi do rozwiązania, odnajduje wreszcie spokój, którego tak długo szukał.

12. X-COPS
Pomysłowy odcinek zrealizowany na wzór serialu dokumentalnego Cops, w którym kamera towarzyszy na żywo poczynaniom amerykańskich policjantów w czasie służby. Obiektem śledztwa jest niezidentyfikowane stworzenie, grasujące w czasie pełni, które potrafi przyjąć dowolną, najbardziej w danym momencie przerażającą dla ofiary formę. Strach jest tak rzeczywisty, że potrafi zabić.

13. FIRST PERSON SHOOTER
W testowaną tuż przed wypuszczeniem na rynek grę komputerową wkrada się niepokojący błąd. Nagle w grze pojawia się urodziwa i niezniszczalna superkobieta, która bez wahania wykańcza przeciwników. Problem jednak, że nie umierają jedynie w świecie wirtualnym, a ich doznane w grze obrażenia są prawdziwe. Samotni Strzelcy, którzy brali udział w pracach nad projektem, zwracają się o pomoc do Komórki X. Kiedy Mulder zostaje uwięziony w wirtualnym świecie, Scully wypowiada wojnę niebezpiecznej wersji Lary Croft.

14. THEEF
Za pomocą ludowej magii pewien mężczyzna mści się na lekarzu, którego uważa za sprawcę śmierci swojej córki. Chce go ukarać, ściągając na rodzinę obiektu swojej nienawiści rzadko spotykane i trudne do wyleczenia choroby.

15. EN AMI
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

16. CHIMERA
W tym odcinku agenci rozdzielają się, prowadząc osobne śledztwa. Scully spędza czas na nudnych obserwacjach w nieogrzewanym budynku, marząc o solidnej kąpieli i ciepłym łóżku, Mulder zaś bada sprawę brutalnych morderstw, które poprzedza pojawienie się kruka. Kluczem do rozwiązania zagadki mogą być prywatne tajemnice miejscowego szeryfa.

17. ALL THINGS
Refleksyjny odcinek, którego główną bohaterką jest Scully. Przypadkowe spotkanie z mężczyzną, który był jej wykładowcą, z którym łączyło ją wielkie uczucie i od którego uciekając zrezygnowała z praktyki medycznej na rzecz FBI, staje się dla agentki przyczynkiem do rozważań nad zasadnością jej życiowych wyborów i słusznością ścieżki, którą ostatecznie wybrała. Odcinek w reżyserii Gillian Anderson.

18. HOLLYWOOD A.D.
Oddelegowani do zbadania sprawy dewastacji i podłożenia ładunku wybuchowego w podziemiach kościoła znajdującego się w gestii jednego z najpotężniejszych arcybiskupów, Mulder i Scully znoszą przy sobie upierdliwą obecność scenarzysty z Hollywood. Scenarzysta, kolega Skinnera z jednego roku, planuje nakręcić film o FBI. Bohaterami stają się agenci Archiwum X, jednak mają problem z rozpoznaniem siebie w postaciach z ekranu. Filmową Scully zagrała Tea Leone – prywatnie żona Davida Duchovnego (rozwiedli się w 2014 roku), który wyreżyserował ten odcinek. W migawkowym epizodzie widać też Minnie Driver.

19. BRAND X
Były pracownik koncernu tytoniowego Morley umiera dramatyczną śmiercią tuż przed złożeniem obciążających firmę zeznań. Początkowe podejrzenia, iż został zamordowany, okazują się być bezpodstawne, gdy pojawiają się kolejne ofiary. Przyczyną może być genetycznie zmutowany owad, żerujący na tytoniu – świdrzyk tytoniowec, którego larwy przedostają się do układu oddechowego wraz z dymem papierosowym. Wśród śmiertelnie zagrożonych niespodziewanie znajduje się także Mulder. Przełamanie zmowy milczenia w koncernie Morleya to jedyny sposób, by go ocalić.

20. FIGHT CLUB
Dwie identycznie wyglądające kobiety zdają się być połączone dziwnym polem siłowym. Jeśli znajdą się w swoim sąsiedztwie, wokół wybucha prawdziwe pandemonium: bójki, wybuchy i wypadki. Prawdziwy problem pojawi się jednak, kiedy obie pokochają tego samego mężczyznę.

21. JE SOUHAITE
W opuszczonym magazynie spoczywa wiekowy dywan, a w nim zawinięty najprawdziwszy dżin. Dżin ten – a właściwie ta, bo to kobieta – ma zdolność spełniania wszelkiego rodzaju życzeń osoby, która ją odwinie z dywanu. Lata obcowania z ludzką chciwością i egoizmem pozbawiły jednak dżina wszelkich złudzeń co do natury człowieka. Serialowy debiut reżyserski scenarzysty Vince’a Gilligana.

22. REQUIEM
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane