Seriale TV

Z ARCHIWUM X. Wszystko, co musisz wiedzieć o 10 sezonach serialu. Jedyne takie opracowanie w polskim internecie!

Autor: Karolina Chymkowska
opublikowano

POWRÓT DO WYBORU

Sezon 5

1. UNUSUAL SUSPECTS
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

2. REDUX
Tagline: All Lies Lead To The Truth
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

3. REDUX 2
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

4. DETOUR
Mulder i Scully bez zbytniego entuzjazmu zmierzają na konferencję FBI mającą w założeniu usprawnić ich zdolności zespołowe. Jednak w drodze natykają się na niespodziewaną przeszkodę w postaci dziwnych zaginięć w wiekowym lesie. Kim lub czym jest istota, która porusza się poprzez sieć podziemnych tuneli i w obronie swojego terytorium wciąga ludzi w pułapkę?

5. POST-MODERN PROMETHEUS
Nakręcony w konwencji czarno-białej odcinek jest wariacją na temat Frankensteina, Człowieka- Słonia i Maski z Cher w roli głównej. Agenci zostają wezwani do zapyziałego miasteczka przez wielbicielkę Jerry’ego Springera, która deklaruje, iż została zapłodniona przez stworzenie nie z tego świata.
Więcej o tym odcinku – kliknij, aby przeczytać

6. CHRISTMAS CAROL
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

7. EMILY
Odcinek mitologiczny – kliknij. aby przeczytać

8. KITSUNEGARI
Ciąg dalszy Pushera. Robert Moddell, który konsekwentnie nie chce umrzeć, ucieka z więzienia. Szybko wraca do swoich starych sztuczek – naginania ludzi do własnej woli. Na dodatek ma wspólniczkę. I bynajmniej nie zamierza wybaczyć Mulderowi porażki, jakiej przez niego doznał.

9. SCHIZOGENY
Po burzliwej dyskusji z pasierbem krzepki farmer zostaje zaatakowany i dosłownie wciągnięty pod ziemię. Podejrzenia natychmiast padają na pasierba, chociaż Mulder wątpi, by chuderlawy wyrostek miał szansę w starciu z mocarnym ojczymem. Wkrótce ginie także ojciec najbliższej przyjaciółki chłopaka. Bliższe śledztwo ujawnia, iż dwoje nastolatków było pod opieką tej samej pani psycholog, która doznawszy przemocy w dzieciństwie, wszędzie wokół dopatruje się przeżyć podobnych do swoich. Miejscowy dziwak kieruje uwagę agentów na krwawiące drzewa.

10. CHINGA
Jeden z najbardziej ponurych odcinków sezonu, i nic dziwnego, skoro scenariusz do niego popełnił sam Stephen King. Od śmierci ojca mała dziewczynka prawie całkowicie zamknęła się w sobie. Nie rozstaje się natomiast z lalką, którą tenże ojciec wyłowił z morza tuż przed swoim tajemniczym zejściem. Kiedy lalka otwiera oczy i deklaruje, że “chce się bawić” wiadomo, że ktoś będzie miał kłopoty. Scully, spędzająca w Maine zasłużony wolny weekend, niestety nie może w pełni korzystać ze swojego urlopu, mimo wytężonych starań. Tak to się kończy, jak ktoś wybiera sobie na sezon urlopowy stan będący wylęgarnią wszelakich zbrodni! Mulder natomiast w tym samym czasie beztrosko się nudzi.

11. KILL SWITCH
Scenariusz do tego odcinka napisali William Gibson i Tom Maddox. Ktoś zwabia do pewnego baru kilku przestępców z półświatka oraz policję. Wywiązuje się strzelanina, w której giną wszyscy obecni. Mulder podejrzewa, iż faktycznym celem nie było żadne z nich, ale niejaki Donald Gellman – geniusz komputerowy, który przed powstaniem internetu tworzył do niego oprogramowanie, a potem tajemniczo zniknął. Poprzez dane z osobistego komputera Gellmana agenci trafiają do dziewczyny, która opowiada im, że zamordowany informatyk dokonał niewyobrażalnego – stworzył system wirusów, który wpuszczony do sieci zaczął samoistnie ewoluować i wykazywać nie tylko świadomość, ale i wolę.

12. BAD BLOOD
Bardzo zabawny odcinek w przewrotny sposób ujmujący temat wampiryzmu. W uroczym zapadłym miasteczku w Teksasie kilka krów i jeden turysta padają ofiarą czyichś żarłocznych kłów. Mulder i Scully badają sprawę z bliska, co kończy się zabiciem domniemanego wampira za pomocą kołka. Wtedy Scully konstatuje, iż wampirze kły są sztuczne. Jako że Muldera poniosło, pojawia się groźba zaskarżenia FBI przez rodzinę nieszczęśnika. Rozpamiętywanie szczegółów sprawy przed złożeniem raportu ujawnia, iż wspomnienia pary agentów znacząco się od siebie różnią. Gościnnie występuje Luke Wilson w roli szeryfa, który miał (albo nie miał) końską szczękę.

13. PATIENT “X”
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

14. THE RED AND THE BLACK
Tagline: Resist Or Serve
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

15. TRAVELLERS
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

16. MIND’S EYE
Niewidoma dziewczyna ma wizję, która prowadzi ją na miejsce dokonanej zbrodni. Ponieważ ma krew na rękach, zostaje natychmiast aresztowana i uznana za winną przestępstwa. Mulder jednak podejrzewa, że dziewczyna nie tyle sama jest odpowiedzialna za zbrodnię, ile ma silną psychiczną łączność z właściwym sprawcą. W roli niewidomej wizjonerki wystąpiła Lily Taylor.

17. ALL SOULS
W oddalonych od siebie częściach kraju dochodzi do łudząco podobnych zdarzeń – kalekie dziewczynki opuszczają łóżko o własnych siłach i zostają znalezione w pozie modlitewnego uwielbienia, z wypalonymi oczami. Scully, mająca do sprawy osobisty stosunek, szybko znajduje powiązania z apokryfem o dzieciach spłodzonych ze śmiertelną kobietą przez anioła-serafina. Takie dzieci mają dusze aniołów, lecz upośledzone ciała. Scully podejrzewa, że skrzydlaty ojciec pragnie przechwycić swoje dzieci, nim na ich trop wpadnie szatan.

18. PINE BLUFF VARIANT
Podczas rozpracowywania organizacji terrorystycznej Mulder zachowuje się w dziwny sposób. Wygląda na to, że ułatwił podejrzanemu ucieczkę. Scully zaczyna nabierać podejrzeń, czy jego zaangażowanie w działalność inwigilowanej komórki jest jedynie elementem strategii, czy też Mulder gra na dwa fronty.

19. FOLIE A DEUX
Kiedy ktoś stale widzi wokół siebie wielkie gadające kalafiory, a ty przebywając obok niego również zaczynasz je widzieć, to to jest właśnie folie a deux. Pracownik marketingu pewnej dużej firmy uważa, że jego szef jest okrutnym demonem z ciałem ogromnego owada, ukrytym dla wzroku zwykłego obserwatora pod złudnie ludzką maską, który chce powoli zamieniać pracowników w bezduszne zombie. Sytuacja zostaje niby opanowana, a rzekomy szaleniec zastrzelony. Jednak teraz również Mulder zaczyna widzieć cień owada snujący się za dyrektorem firmy.

20. THE END
Tagline: The End
Odcinek mitologiczny – kliknij, aby przeczytać

 

POWRÓT DO WYBORU

Ostatnio dodane